לא מנהיג, מונהג

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מה באמת חושב ראש הממשלה בנימין נתניהו על ? האם הוא חושב שכולם - כולל ערבים וחרדים - צריכים לשרת שלוש שנים מלאות בצה"ל? האם הוא חושב שערבים לא צריכים לשרת בצבא ואילו חרדים כן? האם הוא חושב שגם ערבים וגם חרדים יכולים להסתפק בשירות לאומי? האם הוא חושב שיש להטיל סנקציות על מי שיתנגד לשירות? האם הוא מתנגד לסנקציות?

נדמה שגם אם לנתניהו יש מחשבות ותפישות מוצקות בעניין הגיוס, הוא אינו רואה הכרח ליישם אותן בפועל. כמו לאורך כל כהונתו, גם בנושא הנפיץ של "שוויון בנטל" נתניהו מונהג על ידי קבוצות לחץ, שכל אחת בתורה, בהתאם לכוחה הרגעי והאיום האלקטורלי שהיא מייצגת, מצליחה לכופף אותו. סיפור ועדת פלסנר, והאופן המביך שבו ביחס אליה בתוך פחות משבוע, הוא משל מדאיג על חוסר יכולתו של מנהיג להנהיג. ביום שני שעבר הודיע נתניהו ליו"ר קדימה, שאול מופז, שהוא מפרק הוועדה משום ש"לא הצליחה להגיע לתוואי מוסכם ואינה יכולה לגבש המלצה שתשיג רוב בכנסת". למעשה, הוא החליט לפרקה בשל לחצים פוליטיים שהופעלו על ידי שר החוץ אביגדור ליברמן, שקרץ לבוחריו ודרש גיוס מלא גם לערבים, ובשל התנגדות המפלגות החרדיות לסעיף הטלת הסנקציות.

באופן החפוז שבו פירק את ועדת פלסנר, נטמן הרמז לאופן החפוז שבו יקבל את המלצותיה פחות משבוע לאחר מכן. כשלמד נתניהו כי אלפי אנשים צפויים להשתתף , הוא הבין שהתסכול שנצבר בקרב חלקים נרחבים ממעמד הביניים עלול להתבטא בקלפי נגדו. זה היה הרגע שבו החליט לשנות גישה; הרגע שבו התקבלה הוכחה נוספת לכך שעמדתו של נתניהו אינה אלא סך כל הלחצים שמופעלים עליו ברגע נתון. "אני לא יודע מה רוצה ומה לא רוצה העם. אני יודע רק מה רצוי לעם" - אמר ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון. נדמה שנתניהו מאמין שמה שרצוי לעם זו הישרדותו הפוליטית בלבד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות