לגנוז את דו"ח הכשרת ההתנחלויות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר המערכת

ב-45 השנים שבהן היא שולטת בשטחים שכבשה במלחמת ששת הימים, נמנעה ישראל מלהחיל את החוק והמינהל הישראליים על הגדה המערבית ורצועת עזה. זאת בניגוד להחלטה להחילם על מזרח ירושלים ורמת הגולן. במשך כל אותה תקופה, ישראל עשתה שימוש נרחב בצווים צבאיים לצורך הפקעת אדמות פרטיות של פלסטינים והכרזה על מאות אלפי דונמים כ"אדמות מדינה". צווים אלה הוצגו אינספור פעמים בבג"ץ בתגובה לעתירות של בעלי האדמות וארגוני זכויות אדם. והנה, אתמול הפכה ועדת המשפטנים, שמינתה ממשלת נתניהו בראשות שופט בית המשפט העליון בדימוס אדמונד לוי את הקערה על פיה. בדו"ח שמזכיר דף מסרים של מועצת יש"ע, סיפחה הוועדה למעשה את השטחים למדינת ישראל.

המדינות הידידותיות ביותר לישראל דוחות בתוקף את טענתה, שהשטחים אינם כבושים אלא "שנויים במחלוקת", וכי הקמת ההתנחלויות אינה סותרת את אמנת ז'נבה הרביעית, מאחר שאין מדובר בטרנספר כפוי של אוכלוסייה אזרחית לשטח כבוש. בהסכם קמפ-דייוויד הכירה ישראל עצמה במעמדן המיוחד של הגדה המערבית ורצועת עזה ובזכויות הלגיטימיות של תושביהן. במסגרת הסכמי אוסלו ישראל העבירה לרשות הפלסטינית את האחריות המלאה או האזרחית על כ-40% מהגדה. ממשלת שרון לא הסתייגה מהסעיף במפת הדרכים, שחייב אותה לפנות את כל המאחזים שהוקמו מאז מארס 2001. אותה ממשלה אימצה את עקרונות דו"ח ששון, שהמליץ לפנות 24 מאחזים.

על היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, שהסתייג מהקמת ועדת השופט לוי, מוטלת האחריות להבהיר לראש הממשלה את ההשלכות החמורות שעלולות להיות לאימוץ המלצותיו של הדו"ח בזירה המשפטית הבינלאומית. על נתניהו לגנוז את הדו"ח ולהתעקש שהרשות המבצעת תאכוף ללא דיחוי את החוק ואת צווי בית המשפט לגבי כל המאחזים, ובראש ובראשונה אלה שהוקמו על אדמה פרטית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ