מסר של אנושיות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

החלטת בית משפט השלום בירושלים השבוע לגזור 30 חודשי מאסר בפועל על ברוך פרץ ואסף יקותיאלי - השוטרים לשעבר שהורשעו בגרימת מוות ברשלנות של עומר אבו-ג'ריבאן, שוהה בלתי חוקי שהופקר למוות - היא תעודת כבוד למערכת המשפט. בגזר הדין העביר השופט חיים לי-רן מסר חד וברור, ולפיו חיי אדם בישראל הם ערך מקודש - בין שמדובר ביהודים ובין בפלסטינים, בין באנשים שזהותם מוכרת ובין באנשים אלמונים וחסרי כל.

כזכור, ביוני 2008 השאירו השניים - פרץ כקצין התורן בתחנה ויקותיאלי כמפקד הניידת - את אבו-ג'ריבאן בצד כביש מהיר, בלי מזון ושתייה, כשהוא מחובר לקטטר, יחף ומתקשה ללכת. בעת מתן גזר הדין כינה השופט לי-רן את התנהגות הנאשמים "מכוערת ומעוררת חלחלה", התקשה להבין כיצד "טחו עיניהם מלראות, מלהבין ומלהפנים את מצוקתו של בן אנוש שנברא בצלם" וקבע, כי התייחסו אליו "משל היה כלי שאין חפץ בו".

    יש חשיבות עליונה בקביעת גזר הדין החמור - הענישה המרבית במקרים של "גרימת מוות ברשלנות" נקבעה לשלוש שנות מאסר - דווקא משום שסדרת הפעולות שהובילה למות אבו-ג'ריבאן לא היתה מקרית. השתלשלות העניינים במקרה הזה מלמדת על השתרשות מטרידה של יחס לא-אנושי כלפי מי שמכונים "שב"חים" (שוהים בלתי חוקיים), בעיקר אצל מי שמופקדים על ביטחונם ושלומם של אחרים.

    אף על פי שהשופט קבע כי לא מצא את גורמי הפיקוד האחרים "נושאים באחריות להתרחשות האסון", נדמה שכל שרשרת הפיקוד שהובילה להפקרת אבו-ג'ריבאן ובעיקר מפקד התחנה, נצ"מ (אז סנ"צ) יוסי בכר - שנתן את ההוראה להחזירו לשטחים - ראויים לביקורת קשה.

    "כוחו של שוטר ושל משטרה במדינה דמוקרטית אינו טמון לא באלה, לא באקדח הטיזר ולא בכלי נשק אחר שברשותו, אלא ברמתו המוסרית", סיכם השופט לי-רן את הכרעתו. ראוי שדבריו יהדהדו בכל תחנת משטרה בישראל.

    הזינו שם שיוצג באתר
    משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ