המחאה חוגגת שנה מוצלחת

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

מחר תמלא שנה לפרוץ המחאה החברתית. ב-14.7.11, יום חמישי, יצאה דפני ליף לשדרות רוטשילד והקימה אוהל, כדי למחות על תעריפי השכירות המופרזים בתל אביב. מהאוהל הבודד צמחה תנועת מחאה אדירה שזיעזעה את השלטון והכניסה שינויים מהותיים לחיינו.

משום מה רבים טוענים שהמחאה לא השיגה דבר, והממשלה מוססה את דו"ח טרכטנברג. האמת שונה בתכלית. דו"ח טרכטנברג גרם להנהגת שינויים מרכזיים לטובת מעמד הביניים. בנושא המיסוי חל מהפך. במקום להמשיך בתהליך הורדת המסים הישירים, הם הועלו על חשבון השכבות הגבוהות במקביל להורדת מסים עקיפים. בתחום החינוך הוחלט על חינוך חינם החל מגיל שלוש, ועל יצירת מסגרות לימודיות אחר הצהריים לגילאי שלוש עד תשע בפריפריה. באשר ליוקר המחיה - יש הורדה הדרגתית של מכסים ומסי קנייה. רק שלשום הודיע שר האוצר על הפחתות מכסים הדרגתיות על מוצרי טקסטיל, אלקטרוניקה ומזון, שיוזילו את מחירם. נכון שהורדת המכסים קטנה מדי. בתחום הדיור הבשורות פחות טובות. הדירות המסובסדות מופנות עדיין לחרדים, במקום לבני המעמד הבינוני הכורעים תחת נטל העבודה, המסים והשירות בצבא.

אך זה לא הכל. השינוי החשוב ביותר חל בתחום התודעה. פתאום התברר לציבור, שאם הוא מתאחד ומפגין, ההנהגה שם למעלה נבהלת ומקשיבה, ואף משנה כיוון. אפשר לראות קשר התפתחותי ברור בין ההפגנות נגד העלאת מחיר הדלק בתחילת 2011, לבין מחאת הקוטג', שצמחה למחאת הדיור, שהתפתחה ל"מחאה החברתית". והמחאה גולשת לנושאים נוספים. הנה, רק לפני שבוע הפגינו 30 אלף איש בתל אביב למען גיוס החרדים, כדי להשיג שוויון בנטל וצדק חברתי. לכן פעילי המחאה החברתית אינם צריכים לסבול מתחושת החמצה. הם לא השיגו הכל, אך כן השיגו שינוי מהותי, שמתבטא הן במציאות הכלכלית-החברתית והן בהגברת השפעתם במקבילית הכוחות שבין הציבור לשלטון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ