עוז לכיבוש

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר המערכת

בצה"ל לא המתינו להחלטת הממשלה כיצד לנהוג בדו"ח ועדת אדמונד לוי, שפסקה כי הגדה המערבית כולה אינה שטח כבוש ורוקנה את הסכם אוסלו מתוכנו. אלוף פיקוד המרכז, ניצן אלון, חתם על צו שמאפשר לפקחי יחידת עוז לפעול בשטחים הכבושים, כולל באזור A. על פי הדיווח של חיים לוינסון ב"הארץ" ביום שישי, פקחי עוז רשאים לערוך חיפושים בבתיהם של פלסטינים ולעכב כל אדם שיש לפקח יסוד סביר לחשוב כי הוא שוהה באזור ללא היתר. דובר צה"ל מסר בתגובה כי הצו מסמיך את הפקחים להעביר אזרחים זרים השוהים בשטחים שלא כדין (הישראלי) לתחומי מדינת ישראל, לצורך המשך הליכי האכיפה בעניינם.

לפני שנתיים הורה בית המשפט העליון לשחרר שתי פעילות בינלאומיות, שפקחי יחידת עוז עצרו ברמאללה וביקשו לגרשן. השופט אשר גרוניס קבע כי לפקחים אין סמכות לפעול מחוץ לשטחה הריבוני של ישראל. לפי הסכם הביניים עם הפלסטינים מ-1995, אין לצה"ל סמכות לפעול באזור A לאיתור שוהים בלתי חוקיים. כשמתברר כי מחבלים שביצעו פיגוע בישראלים יצאו מהאזור הזה, ישראל מקפידה להזכיר כי ההסכם מטיל את האחריות על הרשות הפלסטינית, שקיבלה את מלוא הסמכויות הביטחוניות והאזרחיות.

מדינה המתיימרת להיות דמוקרטית ונאורה, אינה מפעילה צווי אלוף כדי לגרש פעילי שלום שמבקשים למחות נגד עוולות הכיבוש. הצו החדש ממחיש את הסתירה בין טענת האי-כיבוש לבין השימוש בצווים צבאיים: אם השטחים אינם כבושים, יחידת עוז אינה זקוקה לצו אלוף כדי לפעול מעבר לקו הירוק ולא נותר אלא להחיל את חוקי ישראל על כל תושבי השטחים, ולהעניק להם את הזכות לבחור ולהיבחר.

חדירתה של רשות ישראלית אזרחית לרמאללה ממחישה את התהום הפעורה בין הצהרותיו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על רצונו לקדם את פתרון שתי המדינות, לבין המדיניות הישראלית בשטח שמקרבת את המציאות הדו-לאומית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ