מאמר המערכת
מאמר המערכת

לאחר אינספור דיונים בערכאות משפטיות ובדרגים המדיניים והמקצועיים העליונים, כולל מאבק ציבורי ופוליטי מלווה בלחצים ובאיומים, אמורה פרשת מגרון להגיע השבוע לסיומה. פסיקת בג"ץ מהיום בעתירה של 17 משפחות מקרב תושבי המאחז, שטוענות כי רכשו את הקרקע כחוק, אמורה לשים קץ למחול השדים הממושך סביב קומץ פולשים שעשו דין לעצמם. בשבועות האחרונים התאמצו שרים, פקידים ואנשי ביטחון בכירים לשכנע את המתנחלים לעשות את המובן מאליו בחברה מתוקנת: לכבד את צו בית המשפט העליון ולקיים את החלטת הממשלה.

דרכם של מפירי החוק אל מחוץ לאדמה שגזלו משכניהם הפלסטינים רופדה בשפע של כספי ציבור. הקמת המחנה הזמני שהוקם בעבורם תעלה למדינה 33 מיליון שקלים, או 660,000 שקל למשפחה. אתמול פורסם ב"הארץ", כי מפוני מגרון ישלמו על הקראווילות שהוקמו בשבילם במחנה הזמני תעריף מסובסד בנדיבות, שלא עולה על 11 שקל למ"ר. יש לקוות שההטבה המפליגה הזאת לא תינתן לתושבים שהצטרפו למאחז לאחר המועד שבו בג"ץ הורה על פינויו.

מדור הזירה

על אף הפיצוי הנדיב שהוצע לפולשים, אחדים ממנהיגיהם מאיימים להתנגד בכוח לכוחות הביטחון שיבקשו לבצע את הצו. חבורות העבריינים הצעירים המתקראים "נוער הגבעות" מאיימים לשוב ולפרוק את זעמם על תושבי הכפרים הפלסטיניים הסמוכים. על צמרת המשטרה לנהוג בתקיפות במתפרעים, תוך שימוש מצומצם ככל האפשר באלימות. הפרסום הנרחב שהמאחז קיבל הפך אותו למבחן לשלטון החוק והצדק הישראלי בשטחים הכבושים.

למרבה הצער, פינוי מגרון אינו יכול לשמש מבחן למדיניות השלום וההתנחלויות של הממשלה. במשך 13 שנה ממשלות ישראל סייעו למשיגי גבול לתקוע יתד ועוד יתד במאחז. אלמלא עתירתו של ארגון שלום עכשיו, היישוב היה עולה כפורח. פינוי מגרון (אם לא יידחה ברגע האחרון) הוא בבחינת היוצא מהכלל שמעיד על כלל מאחזי פרא, המוסיפים לעמוד על תלם של אחרים באין מפריע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ