פוליטיקה באקדמיה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ההחלטה שקיבלה המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) - שלא לאפשר רישום סטודנטים חדשים למחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע - ובכך להביא לסגירתה, היא חסרת תקדים בחומרתה. התנהלות המל"ג, שבראשה עומד שר החינוך גדעון סער, מעוררת את החשש שמא הגוף האמון על פיתוח מערכת ההשכלה הגבוהה והשמירה עליה מושפע מלחצים ושיקולים חוץ-אקדמיים, תוך כדי פגיעה בחופש האקדמי.

לפני כשנה פורסם דו"ח הערכה של המחלקה באוניברסיטת באר שבע, שחיברה ועדת מומחים בינלאומית. הדו"ח, שהוזמן על ידי המל"ג, לא חסך בביקורת על המחלקה. בחודשים שעברו מאז החלה האוניברסיטה ליישם את המלצותיו, נוספו למחלקה שלושה אנשי סגל ושונתה תוכנית הלימוד. אבל תהליך זה לא סיפק גורמים במל"ג, הנחושים, כך נראה, לסגור את המחלקה, שנודעה במידת הביקורתיות המבוטאת בתכני הלימוד בה. בעבר גם היתה המחלקה נתונה למתקפה אכזרית, ובכלל זה איום בהברחת תורמים, מצד תנועת "אם תרצו".

כפי שחשפה אתמול טלילה נשר ב"הארץ", במל"ג החליטו לבסוף לאשר נוסח החלטה מחמיר, שמשמעותו סגירת המחלקה. בעקבות ביקורת פנימית במל"ג, נכתבו שתי טיוטות אחרות להחלטה, אשר דווקא בירכו על ההתקדמות שנרשמה ביישום ההמלצות, ולא עסקו כלל באפשרות הסגירה. טיוטות אלה נגנזו. זאת ועוד, הטיוטות תאמו את חוות הדעת המעודכנת של המומחים הבינלאומיים, שמונו על ידי המל"ג עצמה כדי לעקוב אחר השינויים.

מצב שבו מחלקה אקדמית ואוניברסיטה רבת זכויות נאלצות להיאבק בהחלטה של גוף שאמור לייצג אותן, ולהדוף לחצים פוליטיים, צריך לעורר דאגה בקרב כל מי שההשכלה הגבוהה והחופש האקדמי יקרים ללבו. ההחלטה לסגור את המחלקה לפוליטיקה וממשל, ללא מתן הזדמנות לתיקון הליקויים, מעוררת את הרושם כי לא האיכות האקדמית עומדת בבסיסה אלא שיקולים פוליטיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ