נתניהו נגד אובמה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יוצא למלחמה. עדיין לא נגד איראן – בדרך לטהראן עוצרים בוושינגטון. חודש וחצי לפני הבחירות בארצות הברית, נתניהו מחרחר עימות פומבי עם ממשל ברק אובמה. במקרה, אובמה מייצג את המפלגה הדמוקרטית, כמו ביל קלינטון בתקופת הכהונה הקודמת של נתניהו. במקרה, נתניהו דבק בהשקפת עולם הקרובה לזאת של המפלגה היריבה. במקרה, לנתניהו ולמועמד הרפובליקאי מיט רומני יש ידידים אמריקאים משותפים, המוכנים להעמיק לתוך כיסיהם כדי להציב, או להשאיר, את שניהם בשלטון.

הדברים פשוטים וגלויים: נתניהו רוצה לחזות בתבוסת אובמה ב 6 בנובמבר. הוא מייחל לבחירה של רומני. ייתכן שנתניהו אכן מאמין באמת, שרומני טוב לישראל, שהממשל החדש ימהר לתקוף את תשתית הגרעין של איראן, או יעודד את ישראל לעשות זאת. לאמונה כזאת אין בסיס הגיוני. תומכי רומני הם בדלנים עוד יותר ממצביעי הדמוקרטים, מסתייגים ממעורבות צבאית נוספת וחסים על ההוצאות הרבות שיהיו כרוכות במבצעים ובנזקיהם הכלכליים.

אבל גם אם יודע נתניהו לראות את הנולד, ורומני יציית לכל פקודה מירושלים, תוצאה כזאת תהיה הרת אסון. ישראל תיחשד בהתערבות גסה בפוליטיקה הפנימית האמריקאית, עד כדי הפלת נשיא; ומה עוד, לצורך חרחור מלחמה. מחיר של דימוי כזה, שלא ייעקר עוד, יהיה כבד אף ממחיר האיום הגלום בגרעין האיראני.

הנכס האסטרטגי החשוב ביותר של ישראל הוא הסלע האיתן של ההזדהות האמריקאית אתה. ביטחון ישראל תלוי במידה מכרעת בתמיכת הנשיא, זרועות הביצוע, הקונגרס ודעת הקהל. תמיכה זו היא כביכול מובנת מאליה, אך המדיניות הישראלית הפכה אותה לשברירית. סירוב אובמה למפגש ואיתותי שר הביטחון, אהוד ברק, שאינו שותף למתקפה הפוליטית, צריכים לצנן את הלהט של נתניהו ולהזכיר לו שנשבע אמונים למדינת ישראל, ולא לפטרון אמריקאי הרוצה ברעת אובמה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ