שאלות בעקבות אגרנט

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

39 שנה לאחר מלחמת יום הכיפורים מסרבות הקושיות הנוקבות שליוו מלחמה מרה זו לגווע. ההפתעה מעצם פרוץ המלחמה והמחיר הכבד - יותר מ-2,600 חללים, אלפי פצועים, מאות שבויים ותחושת הכישלון - הותירו חותם עמוק בחברה הישראלית. רבים מהאישים המובילים בדרגי המדינה והצבא הלכו מאז לעולמם, אך המחלוקות לא תויקו על מדף ההיסטוריה. הן צורבות כמעט כמו אז ב-6 באוקטובר 1973, וב-2 באפריל 1974, עם פרסום דו"ח ועדת אגרנט.

ועדת אגרנט המליצה לממשלת גולדה מאיר, שהחליטה על הקמתה, לחוס על עצמה. ההמלצה התקבלה: גולדה לא התפטרה ומשה דיין נשאר שר הביטחון, ואילו הרמטכ"ל דוד אלעזר, אלוף פיקוד הדרום שמואל גורודיש, ראש אמ"ן אלי זעירא וקצינים נוספים הודחו. שבוע וחצי לאחר דו"ח אגרנט נכנעה גולדה ללחצים והתפטרה; בעל כורחו, הלך אתה גם דיין.

תיעוד המלחמה ומה שקדם לה, כפי שהתפרסם מאז, תיקן במשהו את האיזון שהופר. לאנשי הצבא והמודיעין היתה תרומה לשאננות, לשחצנות ולרשלנות. היו ביניהם מי שמוטב היה לו התפטרו ביוזמתם; אבל אין לשלול מהם גם את חלקם בבניית הצבא ובהכשרתו להיחלץ בנחישות ובהקרבה מהמצוקה שאליה נקלע.

בגלל דו"ח אגרנט התקבע רושם, כאילו המחדל העיקרי של 1973 היה מודיעיני. המחקרים, ועכשיו גם תמלילי עדויות בפני ועדת אגרנט, מוכיחים שגדול הכישלונות היה מדיני - גולדה, דיין ושותפיהם לא רצו בשלום עם מצרים, במחיר ששילם אחר כך מנחם בגין. הם גם לא שיתפו את המעריכים המודיעיניים בסודות שהיו משנים את ההערכה ומחדדים את ההתרעה. גולדה ודיין, לא אלעזר וזעירא, היו ראויים להיזכר כבכירי האחראים למחיר המלחמה.

ועדת אגרנט, שהתעלמה מהרקע המדיני למלחמה, התפזרה בתום עבודתה. השאלות שלא הציגה אז שבו לנקר עכשיו - עם לקחים ברורים לממשלות, ולמלחמות ההווה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ