די לרעשי רקע

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

צל כבד של חוסר אמון וחשדנות בינו לבין נשיא ארה"ב ברק אובמה ילווה היום את ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעלותו על דוכן הנואמים בעצרת האו"ם בניו יורק. המחלוקת בין שני האישים בסוגיית הגרעין האיראנית גלשה למערכת הבחירות לנשיאות בארה"ב ונהפכה לקרע גלוי. בנאום שנשא שלשום באותו אולם, נמנע אובמה מלהציב אולטימטום לאיראן, כפי שתבע נתניהו. הנשיא האמריקאי שב ודחה את גישת ההכלה של נשק גרעיני בידי איראן, אך הבהיר כי נותרו עדיין זמן ומקום למהלכים דיפלומטיים.

קודם לכן ויתר אובמה על לשון דיפלומטית, כשהגדיר את הלחץ של נתניהו להצגת "קווים אדומים" כ"רעשי רקע". בראיון עמו הבהיר, כי הוא נחוש בדעתו להתעלם מרעשים מעין אלה ולהתמקד במימוש האינטרסים של ארצו. מזכ"ל האו"ם באן קי-מון הצהיר בנאומו בפתיחת העצרת, כי הוא דוחה מכל וכל איום בפעולה צבאית של מדינה אחת נגד אחרת, והזהיר מפני השלכותיה של מתקפה צבאית כזאת.

גם בפרק הפלסטיני בנאומו, לא הביע אובמה הסכמה עם מדיניותו של ראש הממשלה. הנשיא לא קיבל את התפישה הישראלית, שלפיה הזעזועים במזרח התיכון מחייבים התבצרות בעמדת המתנה. הוא הסתייג מכל אלה שמפנים את גבם לסיכוי לשלום בין ישראל למדינה פלסטינית עצמאית. בדבריו לא היה הד לטענת נתניהו ולפיה אשמת הקיפאון במשא ומתן מונחת אך ורק לפתחם של הפלסטינים. קודם לכן טען באן בפני באי העצרת, כי הרחבת ההתנחלויות בשטחים הכבושים חותרת תחת המאמצים לשלום.

על כתפיו של נתניהו רובצת האחריות למחלוקת עם ארה"ב בסוגיית הגרעין האיראני, לדשדוש בתהליך המדיני ולעימות הבא בשטחים. מן הראוי שראש הממשלה לא ישוב להציג את ישראל כקורבן, ולא יסתפק בפיזור האשמות לכל עבר ובהתבשמות ממחיאות כפיים מהמחנה הרפובליקאי. יש לקוות שנתניהו ינצל את דוכן האו"ם, כדי להציג יוזמת שלום אמינה ומאמץ לשיקום היחסים עם הידידה החשובה ביותר של ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ