זמן לערער

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט טען ביום שני, כי יצא "זקוף קומה מבית המשפט". שביעות הרצון של אולמרט מובנת: 27 עמודי מסמך גזר הדין בעקבות הרשעתו בסעיף של הפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות פערו תהום עמוקה בין תיאור העבירה שבה הורשע לבין העונש הקל שהושת עליו - מאסר על תנאי של שנה וקנס של 75,300 שקלים.

השופטת מוסיה ארד, נשיאת בית המשפט המחוזי, התייחסה בהרחבה לעוצמת הקשרים בין אולמרט לשותפו לשעבר עו"ד אורי מסר. השופטת ציינה, ש"יחסי החברות היו יוצאי דופן", קבעה כי "יש להיזהר שלא להתייחס לעבירת הפרת האמונים כאל עבירה טכנית", ואף הודתה, ש"אלמלא נסיבותיו המיוחדות של התיק, היה מקום לכלול בעונש רכיב של מאסר לריצוי בעבודות שירות".

ראוי לתהות, אם אותן "נסיבות מיוחדות" - החלטת אולמרט להתפטר מראשות הממשלה לפני הגשת כתב האישום וזיכויו בשתי הפרשות האחרות - אכן מעניקות לגיטימציה לגזר דין מוחלש בתיק בעל חשיבות ציבורית עליונה. אולמרט הפר אמונים בזמן שכיהן בתפקידים בכירים - שר וממלא מקום ראש הממשלה. האם אין בכך כדי להחמיר בענישה, ובכך למנוע את "התפשטותה המצערת של תופעת ניגוד העניינים בשירות הציבורי... והקלות הבלתי נסבלת שבה נתפשת התופעה בעיני עובדי ציבור מסוימים", כלשון השופטים?

למרות מסע ההפחדה המתנהל נגד פרקליטות המדינה, עליה לערער על הכרעת הדין שניתנה בעניין אולמרט בפרשות טלנסקי וראשונטורס. בפרשת טלנסקי על בית המשפט העליון להכריע, אם ניהול חשאי של מזומנים על ידי עו"ד מסר, שחלקם נמסרו לאולמרט במעטפות ובלא רישום ומעקב, מתיישב עם האפשרות שהציע בית המשפט, ולפיה מדובר ב"כספים פוליטיים". בפרשת ראשונטורס על בית המשפט העליון לבדוק את הטענה, שאולמרט היה טרוד מכדי להבין את תוכן המסמכים, ושלא היה מדובר בעבירת מרמה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ