קווים שחורים לדמותנו

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הצגת הציור הילדותי של הפצצה מעל דוכן עצרת האו"ם בניו יורק והקו האדום שראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתח עליה, מיקדו את תשומת הלב בפרק האיראני של נאומו. נתניהו התעלם מהקריאה שהשמיע יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, מעל אותו דוכן, לחתום על הסכם שלום על בסיס יוזמת השלום הערבית - מתווה שמציע לישראל הכרה בגבולות הקו הירוק ויחסים נורמליים עם כל מדינות ערב. ראש הממשלה לא התייחס מטוב ועד רע לאזהרת המנהיג הפלסטיני מפני קריסתה של הרשות וסתימת הגולל על פתרון שתי המדינות. תחת זאת הוא נזף בעבאס באומרו, "לא נפתור את הסכסוך בינינו בעזרת נאומים מסיתים באו"ם".

אל מול המשטר האיראני, שכונה בפיו "כוחות ימי הביניים של האיסלאם הרדיקלי", וכנגד "נאום ההסתה" של עבאס, הציג נתניהו את ישראל כחברה גאה במשפחת המודרנה, שבה יהדות, נצרות ואיסלאם מתקיימות בשלום ובכבוד הדדי. ראש הממשלה התהדר בהישגי ישראל בחינוך, במדע ובטכנולוגיה. הוא השתבח בסיוע שישראל מושיטה לנפגעי אסונות טבע ברחבי העולם ובתרומתה למניעת רעב בעולם השלישי. ראש הממשלה אף העלה על נס את מצב זכויות האזרח בישראל ואת מעמד האשה והמיעוטים במדינה.

בשעה שנתניהו מתהדר בנאורותה של ישראל, כוהני הדת שלה פוסקים הלכה בענייני ביטחון ושלום, רבנים שוללים מילדים את הזכות להשכלה בסיסית ונשים נדחקות לאחורי אוטובוסים. ממשלתו של נתניהו שוללת את חירותו של עם אחר, מגרשת פליטים אל מותם, רודפת ארגוני זכויות אדם ופוגעת בחופש האקדמי. בשעה שנתניהו מציג קווים אדומים בפני השכנים, כל ילד שלישי בישראל 2012 חי מתחת לקו העוני וכל מדען רביעי מחפש את עתידו מעבר לים.

אכן, ישראל צברה הישגים מרשימים וקנתה לעצמה מקום של כבוד בעולם המדע, הטכנולוגיה והתרבות. תחת הנהגתו של נתניהו, כוחות ימי הביניים של יהדות רדיקלית ולאומנית מציירים קווים שחורים לדמותה של ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ