תקציב שבוי

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

כבר קרוב לחודשיים שראש הממשלה בנימין נתניהו מסרב לענות על השאלה המונחת לפתחו: האם יהיה תקציב לשנת 2013, או שמא הוא מעדיף להקדים את הבחירות במקום להביא לאישור התקציב.

שתי נקודות בעייתיות מאוד נגזרות מהשאלה הזאת. האחת קשורה לסחבת הבלתי נסבלת בכל הקשור לקבלת החלטות. כבר במהלך חודש אוגוסט נחשף נתניהו למלוא חומרת הבעיה - ­ ראש הממשלה יודע, שתקציב 2013 עומד להיות אחד התקציבים הקשים שהיו אי פעם. הוא יודע שהתקציב מחייב קיצוץ אדיר של 12‑15 מיליארד שקלים. הוא יודע, שלא קל ללכת לבחירות אחרי שמעבירים תקציב כזה, אבל גם שהשעה דוחקת וחייבים לאשר את התקציב בהקדם. הוא יודע את כל זאת היטב, אבל כבר חודשיים שהוא פוסח על שתי הסעיפים ­ וכך הפסיד, על חשבון המדינה, זמן יקר.

הבעיה השנייה קשורה לכך שההתלבטות היא למעשה התלבטות פוליטית בלבד. הקדמת הבחירות לא תשנה את תמונת הקיצוץ בתקציב, משום שהממשלה הבאה, בין אם שוב תהיה זו ממשלה בראשותו של נתניהו ובין אם יעמוד בראשה מישהו אחר ­ תצטרך לקצץ את אותו סכום בכל מקרה. הקדמת הבחירות היא בבחינת דחיית הקץ ותו לא. לפיכך, השיקול האם להקדים את הבחירות הוא רק השיקול האישי של נתניהו ­ באיזה תסריט הוא מעניק לעצמו סיכוי רב יותר להיבחר לכהונה נוספת.

העובדה ששיקול אישי של ראש ממשלה, ולא טובת המשק, הוא העומד בבסיסה של סוגיה כה קריטית, עלולה לעלות ביוקר לאזרחי ישראל. נתניהו אינו סובל מחיבוטי נפש ביחס למצב הכלכלי, אלא רק מחיבוטי נפש ביחס למספר המנדטים שהוא צפוי לקבל במידה שיבחר להקדים את הבחירות ­ ולא לאשר את התקציב כעת. המחיר שתידרש ישראל לשלם על כך ­ דחייה של חודשים ארוכים באישור תקציב קריטי, כאשר ממשלת ישראל נאלצת להסתמך על תקציב זמני שאינו מותאם לצרכיה, אינו מעלה ואינו מוריד מבחינת נתניהו. העיקר שהוא ייבחר בשלישית לראשות הממשלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ