מסמנים אותנו

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

בשעה שראש הממשלה בנימין נתניהו מתמוגג מנחת לנוכח העניין הרב שעורר ברחבי העולם סימון הקו האדום על גבי הפצצה האיראנית, הקהילה הבינלאומית מגלה עניין גובר בסימון הקו הירוק בין ישראל לשטחים הכבושים. שבועות אחדים אחרי שממשלת דרום אפריקה החליטה לסמן מוצרים שיוצרו באזורים שישראל כבשה ביוני 1967, מתגבשת באיחוד האירופי יוזמת חקיקה לחייב חנויות לסמן מוצרים שמקורם בהתנחלויות. זאת כדי להסיר מכשול מעיניהם של צרכנים שנמנעים מלהכניס לבתיהם סחורות שיוצרו בשטח כבוש.

בד בבד החלה לפעול ועדת החקירה שמינתה המועצה לזכויות אדם של האו"ם - למרות מחאת ישראל - לבדיקת השפעתן של ההתנחלויות על האוכלוסייה הפלסטינית בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. במפגש שרי החוץ של המדינות התורמות לרשות הפלסטינית הובעה מורת רוח רבה מדחיקת רגליהם של הפלסטינים מאזור C, המשתרע על כ-60% מהגדה, תוך מגמה להופכו לשטח מחיה בלעדי של המתנחלים.

ממשלת ישראל טוענת, כי סימון מוצרי ההתנחלויות מהווה אפליה לרעה על בסיס הבחנה לאומית ופוליטית. ואולם, אותה ממשלה טוענת שהקמת ההתנחלויות והרחבתן אינה נוגדת את החוק הבינלאומי וכי דין אריאל כדין תל אביב. מדוע אפוא ציון שמו של אזור התעשייה אריאל נחשב ל"אפליה" ואילו ציון שמה של תל אביב היה מתקבל, יש להניח, בשוויון נפש? מקוממת במיוחד טענתו המתחסדת של שר החוץ אביגדור ליברמן, כי התקנה החדשה תפגע בפלסטינים שמתפרנסים מתעשיית ההתנחלויות. אין תקנה שפוגעת בפלסטינים יותר מעצם ישיבתו של המתנחל ליברמן על אדמתם.

ברק רביד דיווח שלשום ב"הארץ", כי במשרד החוץ חוששים שהתקנה האירופית תעודד חרם מוחלט על מוצרים מההתנחלויות ואף חרם על סחורות המיוצרות בתוך קווי 67'. מוטב שאותם "חוששים" ינסו להסביר לממונים עליהם בדרג הפוליטי, כי מי שמסרב לסמן את הגבול בין ישראל לשטח כבוש, על פי התוואי המקובל בכל עולם, אל לו להתפלא אם מחר גם העולם ימחק את הגבול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ