הזדמנות לתיקון

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הממשלה ה-32 בראשותו של בנימין נתניהו, שתחזיר בקרוב את המנדט שלה לציבור, תיזכר בעיקר כממשלה שהצליחה להציב את סוגיית הגרעין האיראני בראש סדר היום הבינלאומי. לוח הזמנים הצפוף של תוכנית הגרעין האיראנית, והקו האדום שנתניהו הציג בנאומו בעצרת האו"ם, יאפשרו לראש הממשלה להציב את איום הפצצה גם בראש סדר היום של מערכת הבחירות הקרובה לכנסת. כפי שנרמז בהכרזה שלו על ההחלטה לקצר את כהונת הממשלה, נתניהו יבקש להפוך את הבחירות למשאל עם על השאלה מיהו המנהיג המתאים ביותר להתמודד עם מה שהוא מתאר כ"איום קיומי" על מדינת ישראל. סדר יום בטחוני מעין זה נועד להדוף את המחאה החברתית ולטייח את הנזק שההמשלה היוצאת הסבה לתהליך השלום ולדמוקרטיה הישראלית.

העובדה שנתניהו הצליח להרכיב לאחר הבחירות קואליציה רחבה, בהשתתפותה של מפלגת העבודה, עוררה תקווה שימיר את תפישת העולם הרוויזיוניסטית השמרנית שספג בבית אבא, במדיניות פרגמטית צופה פני עתיד. בנאום בר אילן שנשא שבועות אחדים אחרי שובו ללשכת ראש הממשלה, נתניהו הציב את "קידום השלום" כאחד משלושת האתגרים המרכזיים של ממשלתו. הוא אף הכריז שבחזון השלום שלו "חיים בארץ הקטנה שלנו שני עמים חופשיים זה בצד זה". רבים, בארץ ובעולם, האמינו אז שראש הממשלה הפנים את הכורח לוותר על רוב השטחים הכבושים, כדי להבטיח שישראל תוסיף להתקיים כמדינה יהודית ודמוקרטית.

למרבה האכזבה, אף על פי שהמנהיגות הערבית והפלסטינית שבה וקראה לנתניהו לפתוח במשא ומתן על בסיס גבולות 67', ראש הממשלה ייחד את מיטב מרצו להרחבת ההתנחלויות ולטיפוח המאחזים. התרחקותו של פתרון מוסכם על בסיס העיקרון של שתי מדינות מקרב את הסכנה של עימות אלים עם הפלסטינים ועם עולם ערבי חדש. יש לקוות שמפלגות המרכז והשמאל ישכילו להציב בראש סדר היום של הבחירות את הבחירה בין מדיניות שתפעל להבטחת זהותה הדמוקרטית של ישראל, לבין מדיניות שתבטיח את העמקת הכיבוש והנצחת הסכסוך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ