אפליית הנשים הערביות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

שיעור ההשתתפות של הנשים הערביות בכוח העבודה עומד על 28% בלבד, לעומת 80% - שיעור ההשתתפות של נשים יהודיות חילוניות בשוק העבודה. המחסומים המונעים מנשים ערביות לצאת לחפש לעבודה הם רבים, אבל אחד המרכזיים שבהם הוא הדרתן משוק העבודה. כך עולה מניתוח של נתוני האבטלה החדשים - לאחר השינוי שנעשה במדגם הלשכה המרכזית לססטיסטיקה - שפירסם השבוע פרופ' ערן ישיב ממרכז טאוב.

הניתוח העלה, כי שיעור האבטלה בקרב הערבים גבוה בהרבה מכפי שסברנו. 18% מהנשים הערביות בישראל ו-11% מהגברים הערבים מובטלים. שיעור האבטלה של הגברים הערבים כפול מזה של הגברים היהודים, ושיעור האבטלה של הנשים הערביות גדול פי שלושה מזה של הנשים היהודיות. בסך הכל, המובטלים הערבים מהווים 30% מהמובטלים בישראל - שיעור הגבוה ב-50% מחלקם באוכלוסייה.

אין זה מפתיע שרק 28% מהנשים הערביות מנסות לחפש עבודה, אם מתברר ש-18% בכל מקרה לא ימצאו. הסיכוי הנמוך למצוא עבודה יוצר מחסום שגורם לכך, שנשים רבות מוותרות מראש. משמעות העובדה שנשים רבות כל כך אינן מוצאות עבודה היא שגם נשים בעלות מוטיווציה גבוהה לא מצליחות להשתלב בשוק העבודה הישראלי.

ייתכן שהדבר קשור להיצע המוגבל של מקומות עבודה בפריפריה, היכן שממוקמים מרבית הישובים הערביים. ככל הנראה הדבר קשור גם לכך שמעסיקים אינם ששים להעסיק אותן. או במלים בוטות יותר: האפליה כנגד ערבים בכלל, וכנגד נשים ערביות בפרט, נחשפת בנתונים במלוא עוצמתה.

ריבוי המובטלים הערבים, ובעיקר ריבוי המובטלות הערביות, צריך להטריד כל אזרח במדינה. הנתונים הקשים מלמדים, כי הממשלה חייבת לפעול ביתר שאת נגד אפליית ערבים בשוק העבודה ולעודד את העסקתם. טוב תעשה הממשלה אם תתחיל בהצבת דוגמה - כיום רק כ- 8% מעובדי הממשלה הם ערבים, מתחת ליעד שהממשלה קבעה לעצמה (10%) והרבה מתחת לחלקם של הערבים באוכלוסייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ