לא לאולמרט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע ביולי את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בהפרת אמונים. בשתי פרשיות נוספות זוכה, אף שהתנהגותו תוארה במונחים חריפים והתקבלו רבות מטענותיה העובדתיות של התביעה.

פרקליטות המדינה עומדת לערער לבית המשפט העליון על אחד משני זיכויים אלה, או על שניהם, שאם לא כן יישארו בעינן קביעות ערכיות העושות את השירות הציבורי הפקר. בנוסף, בבית משפט מחוזי אחר, בתל אביב, עומד אולמרט לדין בפרשת השחיתות שסביב מתחם הולילנד.

אולמרט הוא לפיכך עתה במעמד של עבריין מורשע ושל נאשם גם יחד. ישראל אמנם הורגלה בשנים האחרונות לחזות בנשיא ובשישה שרים (אריה דרעי, יצחק מרדכי, צחי הנגבי, חיים רמון, אברהם הירשזון, שלמה בניזרי) שהועמדו לדין, הורשעו ונענשו, מי למאסר ולקלון ומי לפחות מכך, אך עדיין מקוממת המחשבה שהדרך מראשות הממשלה להרשעה יכולה להיות דו-סיטרית.

בקיץ, למחרת הרשעתו ובטרם נגזר עונשו, הזדרז אולמרט להפיג את הרושם המיידי שהוא שוקל שיבה לפוליטיקה. הוא הכחיש הערכות שנשמעו בכיוון זה ואף ויתר על הטבות שונות, מתוקף מעמדו כראש ממשלה לשעבר, כדי לחמוק מקביעה שיפוטית שהיה קלון במעשיו.

השופטים, כמדומה, נפלו בפח זה. הם התייחסו לאולמרט כמי שהיה ולא כמי שעוד עשוי להיות. ברגע שקיבל את מבוקשו, שינה את טעמו וחזר לדון בעתידו הפוליטי, כמועמד לכנסת, ואולי לראשות רשימה וממילא לראשות הממשלה, כבר בעוד כשלושה חודשים.

נכונותם של ישראלים רבים, כפי שהדבר בא לידי ביטוי בסקרי דעת הקהל, להביא בחשבון מועמדות כזאת של עבריין שהורשע זה עתה בהפרת אמונים של אותו ציבור עצמו, היא עדות עגומה להלך הרוח במדינת ישראל; היא גם מלמדת על ביקוש קדחתני לתחליף לבנימין נתניהו. אבל ניקיון הדעת והממשל אינו סובל שיתוף של עבריין ונאשם בבחירות הקרובות. ישראל אינה כה מושחתת ונואשת. אסור לאולמרט להשתתף בבחירות אלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ