מכת חשמל

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

בקיץ האחרון הזהירה חברת החשמל מפני הפסקות חשמל יזומות, לאחר שרזרבות ייצור החשמל בישראל ירדו לשפל. לפחות אחת הסיבות לפיגור בפיתוח משק החשמל היא מצבה הפיננסי הדחוק של חברת החשמל, השקועה בחובות של עשרות מיליארדי שקלים.

בה בשעה, עובדי חברת החשמל נהנים מחשבון הפנסיה הנדיב ביותר במדינת ישראל. העובדים מקבלים פנסיה המשולמת להם על ידי החברה (פנסיה תקציבית), שתנאיה חריגים ביותר. דו"ח חמור של מבקר המדינה התייחס לכך, שחברת החשמל מפקידה כספים בחשבון מיוחד, כדי להבטיח תשלומים לעובדים ולגמלאים בגין רכיבי שכר כמו חשמל חינם או שי
לחג. מדובר בחשבון שהצטברו בו כבר שני מיליארדי שקלים, וזאת בלי שהגורמים המפקחים על חברת החשמל בממשלה ידעו על כך. רק רואה החשבון של החברה, שהודח מתפקידו כי העז לחשוף את העוולות החשבונאיות שלה, הביא לידיעת הממשלה והציבור את קיומו של החשבון הסודי.

זה אינו הדבר היחיד שחברת החשמל הסתירה. במשך עשרות שנים היא שילמה לעובדיה הטבות שכר, שלא אושרו על ידי הממונה על השכר. ההטבות הללו ניפחו את הפנסיה שחברת החשמל נדרשת לשלם לעובדיה. מבקר המדינה העריך את הניפוח של הפנסיה, בגין שכר שלא אושר מעולם, בעוד 3.4 מיליארדי שקלים.

בשעה שחברת החשמל נאבקת על קיומה הפיננסי, היא דאגה להפריש מיליארדי שקלים עודפים לשכר של עובדיה, ובעקבות זאת לפנסיה שלהם. חברת החשמל ענייה, אבל גמלאיה מבוססים. וכל זה, כמובן, על חשבון כספי הציבור - המממן את שכר העובדים והגמלאים באמצעות תעריף החשמל.

מבקר המדינה אינו מהסס להצביע על הגורמים שאיפשרו למציאות הזאת להתפתח ¬ הנהלת החברה, שבפועל דואגת לעובדים יותר מאשר ליציבות הפיננסית של החברה, ורגולטורים כושלים, שאינם מצליחים לפקח על מונופול החשמל, שבו ועד העובדים המתוחכם ביותר במשק. הגיע הזמן שהציבור יתמוך בפתרון האחד והיחיד למצב הזה ¬ רפורמה בחשמל, שתחשוף את חברת החשמל לתחרות. אין דרך אחרת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ