רעים השניים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

תנועת ש"ס, שבמשך 30 שנה העסיקה את מערכת אכיפת החוק ואת שירות בתי הסוהר יותר מכל מפלגה אחרת, רשמה לחובתה בסוף השבוע "שיא" ישראלי נוסף, שהוא מן הסתם גם תקדים עולמי. לראשונה מאז קום המדינה צפוי להיכנס בשערי בית המחוקקים בישראל שר וחבר כנסת שהורשע בפלילים. המנהיג הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, המכונה "גדול הדור", שהורה להחזיר את האסיר לשעבר אריה דרעי לצמרת המפלגה, הטיל כתם גדול על החיים הפוליטיים ועל החברה הישראלית. גם לאחר שבית המשפט קבע, כי הוא לקה בניוון מוסרי ובשחיתות ודן אותו לשנתיים מאסר בפועל, בעוון קבלת שוחד, הונאה והוצאת כספים במרמה מקופת הציבור - דרעי לא חדל להסית את הציבור נגד מערכת המשפט, המשטרה והתקשורת. הוא עשה זאת תוך כדי ניצול חסר אחריות של הנושא העדתי, ועד היום לא הביע חרטה על מעשיו.

ההחלטה למנות את דרעי לחבר בהנהגה המשולשת של ש"ס וליושב ראש מטה הבחירות שלה חייבת להמריץ את חברי הכנסת ה-19 לסתום את הפרצה בחוק, המאפשרת לפוליטיקאים שהורשעו בעבירות שיש עמן קלון לבוא בשערי המשכן בתום תקופת צינון. בית המחוקקים הוא חלון הראווה של הדמוקרטיה ומופת לכיבוד החוק ולניקיון כפיים. מקומם של פוליטיקאים שהורשעו בעבירות פליליות חמורות, כדוגמת דרעי, אינו בספסלי הכנסת וליד שולחן הממשלה.

עם זאת, החזרת דרעי לצמרת ש"ס, לצדו של אריאל אטיאס, מבשרת על צמצום כוחו והשפעתו הרעה של היו"ר היוצא של המפלגה, אלי ישי. בהנהגת ישי נהפכה ש"ס למפלגת ימין, רוויה בקסנופוביה ובדיעות קדומות. ישי, בתפקידו כשר הפנים, הוביל מדיניות קיצונית ונטולת חמלה ביחס לפליטים ולמהגרי עבודה, תוך כדי התבטאויות אומללות, שליבו רגשות עוינים כלפיהם. הוא אף היה שותף בכיר לכשל של שירותי הכבאות באיתור הדליקה הגדולה בכרמל. חלוקת התפקידים החדשה בצמרת ש"ס בין מי שהורשע בפלילים לבין מי שיצק תוכן מביש לאחד מתיקי הממשלה הבכירים, מגלמת את הנזק הכבד שהסבה המפלגה לחיים הפוליטיים בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ