האקדמיה לפערים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

היום הראשון ללימודים הוא מועד מרגש, עמוס בתקוות לעתיד טוב יותר. כך הדבר בגני הילדים ובבתי הספר, וכך במערכת האקדמית, שציינה אתמול את פתיחתה של שנת לימודים חדשה. ואולם, נתוני המועצה להשכלה גבוהה שנחשפו אתמול ב"הארץ" מעיבים על השמחה. הם מעידים על פערים גדולים בין יהודים לערבי בכל שלבי ההשכלה הגבוהה, פרי פגיעה רבת-שנים בשוויון ההזדמנויות החינוכיות של כ 20% מאוכלוסיית ישראל. ההבדלים בין שני המגזרים בהשכלה הגבוהה הם המשך ישיר לפערים כבר בבית הספר, כפי שבאו לידי ביטוי בנתוני מבחני המיצ"ב לכיתות ה' וח' שפורסמו בשבוע שעבר.

על פי נתוני המל"ג, 57% מהתלמידים הערבים ניגשים לבחינות הבגרות, אך רק 28% זכאים לתעודת הבגרות ו 22% בלבד עומדים בדרישות הסף של המוסדות האקדמיים (בהשוואה ל 75% ,51% ו 44% בהתאמה, בקרב היהודים). חלקם של הסטודנטים הערבים צונח מ 11% בתואר הראשון ל 3% בתואר השלישי. שיעור הערבים בסגל האקדמי הוא 2% בלבד.

נתונים אלה הם תעודת עניות למדינה שהצהירה בגאווה לפני 64 שנים כי "תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה", ומאז מאלצת כחמישית מאוכלוסייתה לחיות בשולי ההתפתחות הכלכלית והחברתית. מעבר לפגיעה בשוויון, מציאות עגומה זו מבטאת קוצר-ראות כלכלי. שיעורי השכלה גבוהים יותר והתפלגות רחבה יותר של תחומי הלימוד (במקום התרכזות ברוקחות, בסיעוד ובחינוך), יטיבו עם האזרחים הערבים ועם כלכלת ישראל, הזקוקה למנועי צמיחה חדשים.

קשייהם של הסטודנטים הערבים ידועים זה שנים רבות. אפשר רק לקוות כי גורל התוכנית החדשה שאישרה הוועדה לתכנון ולתקצוב של המל"ג, האמורה לסייע למוסדות האקדמיים לתמוך בסטודנטים הערבים, יהיה שונה מהצהרות ותוכניות קודמות. בשנים הקרובות תיבחן כנות הכרזות הות"ת שתפעל לצמצום הפערים. במקביל, על משרד החינוך להכריז מלחמה על הפערים במערכת החינוך הממלכתית, שאת נזקיהם המאוחרים מנסה כעת ות"ת לתקן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ