דיאלוג ראוי

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

האם קיימת הסכמה בין איראן לארצות הברית לנהל דיאלוג ישיר ביניהן על הקפאת העשרת האורניום? הפרסום של "ניו יורק טיימס" שלשום, ולפיו שתי המדינות הגיעו להסכמה על כך, לא הוכחש בידי הממשל האמריקאי. הכחשת שר החוץ האיראני, ולפיה "לא מתקיימות שיחות עם ארצות הברית", לא סתרה גם היא את נכונות איראן לקיים דיאלוג כזה אחרי הבחירות בארה"ב.

גם דוברים ישראלים רשמיים, בהם ראש הממשלה, לא ממש הכחישו את דבר קיומם של תיאום והסכמה כאלה. אבל בנימין נתניהו, כהרגלו, טרח לבטל מראש כל ניסיון להידברות ישירה או בלתי ישירה עם איראן, שנועדה, לטעמו, לתת בידי איראן עוד תירוץ למשוך זמן.

מוקדם לתלות תקוות בדיאלוג אמריקאי-איראני, אבל תהיה זאת טעות לבטל את הסיכוי לקיומו, או ליכולתו להשיג תוצאות של ממש. בשעה שנתניהו עצמו דוחה את מימוש האופציה הצבאית לקיץ הבא, כאשר עוד ועוד סנקציות מוטלות על איראן, וכשבאיראן עצמה, המתכוננת לבחירות לנשיאות בקיץ 2013, מתחוללים מאבקים פנימיים נגד המדיניות של מחמוד אחמדינג'אד - ההיגיון המדיני מחייב לבחון שוב את הסיסמה "מה שהיה הוא שיהיה".

קיום של דיאלוג אינו מסיר מעל השולחן את האופציה הצבאית. במקביל לכך שקבוצת שש המדינות המנהלות את המשא ומתן עם איראן תמשיך לנהל עמה מגעים, שיתחדשו נובמבר, דבק הנשיא האמריקאי במדיניותו, ולפיה לא יתיר לאיראן להשיג נשק גרעיני.

מבחינת ישראל, לא חשוב מי ישיג את הסכמת איראן לחדול מהעשרת האורניום שלה. אבל חשיבות של דיאלוג ישיר ופומבי עם ארה"ב, אם יתקיים, היא בכך, שהוא עשוי לחולל תפנית היסטורית ביחס של איראן כלפי ארה"ב. דיאלוג כזה ראוי לעידוד. עליו להיות השאיפה של כל מדינה, ובמיוחד של ישראל, השואפת לסלק את איום הגרעין האיראני לא רק על ידי בלימת היכולת הטכנולוגית של איראן, אלא באופן מהותי יותר ¬ ביטול המוטיווציה של איראן לפגוע במדינות אחרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ