די לשטיפת המוח

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המוסכמה הבסיסית, לפיה לכל אשה הזכות לקבל החלטות הנוגעות לגופה ללא כל התערבות חיצונית, איננה מובנת מאליה בישראל של 2012. ביטוי מובהק לכך הוא קיומה של אגודת "אפרת", הפועלת לשכנע נשים, ברגעיהן הקשים ביותר, שלא לבצע הפלה, וזאת תוך הפעלת לחצים ושימוש בשיטות תעמולה פסולות. מדובר בניצול ציני של המצוקה שבה נמצאות נשים אלה: לא טובתן האישית מדריכה את האגודה, אלא הרצון להעלות את שיעור הילודה בקרב האוכלוסייה היהודית.

לדברי בני משפחותיהם של רז אטיאס - הצעיר בן ה-18 שנורה בסוף השבוע על ידי מתנדבי המשטרה ליד בית שמש - ושל חברתו הקטינה, מתנדבות של אגודת "אפרת" ניסו לשכנע את הצעירה שלא לבצע הפלה, כאשר זו התאשפזה לצורך בדיקות בבית החולים בנהריה. שטיפת המוח", כפי שתיארו זאת בני המשפחות, רק הגבירה את הסחרור הרגשי שבו נמצאו הצעירים, עד להחלטה הטרגית להתאבד. באגודה הכחישו כי היו בקשר עם הצעירה. טוב יעשה משרד הבריאות אם ירענן ויאכוף את הנהלים האוסרים על גופים חיצונים לפעול בבתי חולים.

הבעיה איננה רק הפעילות המסיונרית של "אפרת", אלא התמיכה הרחבה שמעניקים לה דמויות בכירות בעולם הדתי והחרדי. אתר האינטרנט של "אפרת" מציג שורה של רבנים המפארים את האגודה וקוראים לתמוך בה מבחינה כלכלית. בין התומכים אפשר למצוא את מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, הרב הראשי לשעבר ורבה של תל אביב, ישראל מאיר לאו, ורבה של מגדל העמק, הרב יצחק דוד גרוסמן. אנשים אלה נהנים מיוקרה גם בקרב שכבות רחבות במחנה החילוני, אך תמיכתם ב"אפרת" מעמיקה את התהום שבין עולם הדתי לזה החופשי.

גזענות, לאומנות ושוביניזם מתערבבים יחדיו באגודת "אפרת". התוצאה היא שרחמה של האשה מופקע ממנה, והוא הופך לכלי במלחמה דמיונית על עתידו של העם היהודי ונגד השד הדמוגרפי הערבי. מי שחרד לדמותה של מדינת ישראל, לא רק הדמוקרטית אלא גם זו היהודית, צריך להוקיע את פעילות "אפרת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ