תואמת נתניהו

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

אף על פי שנותרו פחות משלושה חודשים עד לבחירות מנהיגת מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', ממשיכה לשתף פעולה עם המגמה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לדחוק ממערכת הבחירות את הנושא המדיני.

מהידיעה של ברק רביד אתמול ב"הארץ" - על השיחות שקיימה יחימוביץ' עם נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, בחודש יולי בפאריס - עולה, שיו"ר המפלגה שראשיה חתמו על הסכם אוסלו, אימצה כמה מעמדות המפתח של מנהיג שלא חסך מאמץ כדי להכשיל את מימוש ההסכם הזה.

דיפלומטים ישראלים שהתלוו לפגישות של יחימוביץ' דיווחו, שהיא הביעה באוזני מארחיה את תמיכתה בתביעה שהפלסטינים יכירו בישראל כמדינה יהודית ודחתה את הדרישה הפלסטינית להקפיא את הבנייה בהתנחלויות כתנאי לחידוש המשא ומתן.

בתגובה על חשיפת תוכן שיחותיה בפאריס אמרו יועצי יו"ר העבודה, כי הבעיה המרכזית אינה נעוצה במחסור בתוכניות מדיניות, אלא בנכונות לבצען ולנהל משא ומתן אפקטיבי.
אכן, תביעת נתניהו שהפלסטינים יכירו בישראל כמדינה יהודית - גישה הזוכה לתמיכת יחימוביץ' - מערימה קשיים בדרך למימוש תוכנית שתי המדינות לשני העמים. אכן, סירוב נתניהו להקפיא את ההתנחלויות במהלך השיחות על הסדר הקבע - עמדה שאימצה מנהיגת העבודה - אינו מאפשר לנהל מו"מ אפקטיבי. המצאת תנאים מכשילים, דוגמת הדרישה שהפלסטינים יכירו בישראל כמדינה יהודית, והמשך טיפוח ההתנחלויות נהפכו בידי נתניהו למנוף להשלכת האחריות על המשבר בזירה המדינית לפתחם של הפלסטינים. התירוץ השחוק "אין פרטנר" שימש קרש קפיצה למפלגת העבודה בראשות אהוד ברק לממשלת נתניהו. אלא שאפילו ברק עצמו טוען היום, שיש צורך אמיתי בקידום התהליך המדיני עם הפלסטינים.

על מפלגת העבודה בראשות יחימוביץ' להבהיר, כי תביעה מהפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית איננה תנאי מוקדם. על יחימוביץ' להתחייב, כי לא תהיה שותפה לממשלה הבונה התנחלויות בשטחים, שעל עתידם היא אמורה לנהל משא ומתן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ