וינשטיין חייב להחליט


מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

האיחוד של הליכוד עם ישראל ביתנו לא רק ממסד שותפות אידיאולוגית בינו לבין מפלגה שחרתה על דגלה את השפלת המיעוט הערבי והחקיקה האנטי דמוקרטית; על ידי הצבתו של אביגדור ליברמן, יו”ר ישראל ביתנו, במקום השני ברשימה המאוחדת, מנהיג הליכוד וראש הממשלה בנימין נתניהו כרת ברית עם מפלגה שמנהיגה חשוד בשורה של עבירות פליליות חמורות. בטיוטת כתב האישום נגד שר החוץ, שהוכנה כבר לפני שנה וחצי, נכתב שליברמן נחשד כי בעת שכיהן בתפקידים ממלכתיים הוא ניהל מערכת עסקים מסועפת ברחבי העולם, תוך כדי שימוש באנשי קש, והעלים את המידע על כך ממבקר המדינה ומהציבור. על פי החשד, אילי הון הזרימו מיליוני דולרים לחברות זרות שבהן שלט ליברמן. נוסף על כך ליברמן חשוד בהטרדת עד ובקידום של מקורב, שאליו העביר מידע רגיש וסודי מחקירת המשטרה.


על פי החוק היבש, כל עוד לא הורשע ולא הוגש נגדו כתב אישום, ליברמן זכאי לכהן בכל תפקיד ציבורי ולהתמודד בבחירות לכנסת. ואולם, יש לצפות שראש הממשלה לא יציב לימינו אדם שכתב אישום מרחף מעל לראשו. מאחר שנתניהו דילג על הכשל המוסרי הזה, מוטלת על היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין מלוא האחריות להסיר מעיני ציבור הבוחרים את מכשול כתב האישום נגד ליברמן. לנוכח העמדה הבכירה המיועדת לליברמן בממשלה הבאה - אם הרשימה המאוחדת תרכיב אותה - הציבור חייב לדעת אם ליברמן ייאלץ להחליף את כורסת שר החוץ בספסל הנאשמים.


אפשר להבין את ההתלבטות של וינשטיין כל אימת שהוא נדרש להחליט אם להעמיד לדין איש ציבור רם מעלה ועל ידי כך להשפיע על הכרעת הבוחר, לפגוע בקריירה הפוליטית של האיש ולהסתכן בזיכויו. ואולם, תיק ליברמן ממתין יותר מדי זמן להכרעה בעניינו, ואילו יתר השיקולים - סבירים ככל שיהיו - בטלים בשישים כאשר על כף המאזניים השנייה מונח האינטרס הציבורי להבטיח שמנהיגי המדינה יהיו אנשים נקיים מכל רבב של פלילים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ