שעת האמת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הפצצה הפוליטית שהוטלה בסוף השבוע - הקמת "הליכוד ביתנו" - מחייבת את כל השחקנים הפוליטיים בישראל בשידוד מערכות ובעיקר באמירה ברורה ומחייבת לבוחריהם, כבר עכשיו. אין די בתגובות תימהון וזעם. גוש השמאל-מרכז - ואף אישים מסוימים בתוך הליכוד שנחרדו מהסכנה שאורבת לדמוקרטיה הישראלית כתוצאה מהפיכתו של אביגדור ליברמן לשחקן כה מרכזי בליכוד -  לא יכולים שלא להגיב עכשיו באופן חד משמעי. עכשיו צריך לפעול.

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', נדרשת להודיע מיד שהיא לא תחבור בשום תנאי לקואליציה שתרכיב מפלגת "הליכוד ביתנו". אם לא תעשה כן יידע הבוחר שקול שהוא נותן ל"עבודה" הוא קול לממשלת "הליכוד ביתנו". יחימוביץ' לא יכולה להמשיך לטשטש את עמדתה ולהתחבא מאחורי מסרים עמומים כמו אמירתה ש"הצטרפות לנתניהו היא דמיונית", כפי שעשתה בסוף השבוע. המציאות הפוליטית בישראל עולה לעתים על כל דמיון, ולכן עליה להבהיר מיד לאן פניה, מה בגדר ייהרג ובל יעבור בעבורה, עם דמיון או בלעדיו. השתתפות בממשלת נתניהו-ליברמן חייבת להיות מחוץ לתחום לגבי מי שמתיימרת להנהיג את מחנה השמאל בישראל.

גם יו"ר "יש עתיד", יאיר לפיד, נדרש להבהיר לאן פני מפלגתו. יידע הבוחר אם התקווה החדשה של המרכז אומר לחבור לממשלת הימין הקיצוני, כן או לא. כמותו גם שאר האישים שמרכיבים את מרכז המפה: על אהוד אולמרט, ציפי לבני, שאול מופז ואחרים להבהיר - גם אם עדיין לא החליטו אם ירוצו, ובאיזו מסגרת - אם יש בכוונתם לחבור לממשלת הימין. אחריות מיוחדת מוטלת כתפיהם של כמה אישים מרכזיים בליכוד, אנשי האגף המתון של המפלגה, שרובם ממלאים בינתיים פיהם מים. מיכאל איתן, ראובן ריבלין, דן מרידור, בני בגין וקומץ אחרים, שרוממות הדמוקרטיה בגרונם, חייבים לצאת למאבק נחוש בתוך מפלגתם נגד המהלך המסוכן, ולא להתעטף בשתיקתם. רטינות אינן מספיקות עכשיו. זוהי שעת המבחן למי שאינו נמנה עם הימין הקיצוני בישראל. זוהי שעת האמת של הפוליטיקה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ