המבחן של המל"ג

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הבוקר תתכנס ועדת המשנה של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) כדי לדון בעתידה של המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון. הדיון יתנהל תחת האיום המפורש לאסור על רישום תלמידים למחלקה בשנה הבאה, ולהביא בכך, הלכה למעשה, לסגירתה. מוטב היה שאיום כזה - הפוגע בחופש האקדמי ובהקשר רחב יותר גם בחופש הביטוי - לא היה עולה כלל, אך כעת על חברי המל"ג מוטלת החובה לעצור את המהלך.

המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון נתונה זה כשנתיים וחצי תחת מתקפה בלתי פוסקת, תחילה מצד תנועת "אם תרצו" הימנית ובהמשך גם מצד גורמים במל"ג. הקו המחבר בין שני גופים אלה הוא שר החינוך גדעון סער, שהביע תמיכה ב"אם תרצו" ומשמש כיו"ר המל"ג. סער ושליחיו אינם אוהבים את הרוח הביקורתית הנושבת מהמחלקה לפוליטיקה וממשל. מטרתם אינה רק "ליישר" את המרצים הסוררים בבאר שבע, אלא לשלוח מסר מאיים לאקדמיה כולה. זו המשמעות של טיהור פוליטי.

לפני כשנה פירסמה ועדת מומחים בינלאומית דו"ח הערכה על המחלקה. הדו"ח מצא ליקויים, שהאוניברסיטה כבר החלה לתקן, בעיקר באמצעות הוספת אנשי סגל ושינוי בתוכניות הלימוד. יישום ההמלצות לא סיפק את "הוועדה לאבטחת איכות" של המל"ג, שהמליצה למנוע רישום סטודנטים לשנת הלימודים הבאה. המלצה זו התקבלה ללא שיתוף המומחים הבינלאומיים, שדווקא בירכו על השינויים שביצעה האוניברסיטה. התנהלות זו מעוררת את החשש שהמטרה סומנה במל"ג זה כבר, והטענות בדבר האיכות האקדמית אינן אלא הסוואה לשיקולים פוליטיים.

מאז פרסום ההמלצה למנוע את רישום הסטודנטים, אנשי אקדמיה ואגודות מדעיות, בישראל ובעולם, אינם מפסיקים להביע תמיכה במחלקה בבאר שבע ולגנות את המל"ג. יוקרתה הבינלאומית של ישראל בקהילה האקדמית עומדת בסכנה. קשה במיוחד לקבל מצב שבו המל"ג שהוקמה כדי להגן על עצמאות מערכת ההשכלה הגבוהה, פונה נגד מוסד אקדמי. מוטב שחברי המל"ג יזכרו את יעודם, ויסירו את האיום מעל המחלקה לפוליטיקה וממשל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ