השתמטותם אומנותם

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

אחד מכל שבעה צעירים בגיל גיוס לשירות חובה מקבל השנה פטור בתירוץ של "תורתו אומנתו". אפשר לומר, שפטורם אומנותם. , מדובר בשיא חדש, שכמוהו כגדוד שנגרע ממצבת הכוחות של צבא החובה. לכך יש משמעות כמובן גם בהמשך השירות הצבאי, במילואים. כלומר, יותר ויותר חרדים מטילים על פחות ופחות חילונים ודתיים יותר ויותר נטל.

אוהב להתגאות בחזונו המרחיק לכת ובהישגיו החלוציים. אם כן, הוא אכן ראוי לתואר ראש הממשלה הראשון ששבר את מחסום 13 האחוזים בשחרור חרדים מגיוס לצה"ל. מדובר בעלייה של 0.8% לעומת שלוש השנים האחרונות. מודל הגיוס העתידי, המביא בחשבון את שיעור התלמידים בכיתה א' בתחילת העשור הנוכחי, צופה, שבתחילת העשור הבא יקבלו 20% מהגברים פטור משירות בשל לימודים בישיבה.

נתניהו מדבר על שוויון בנטל כדי לפתות מצביעים רבים, הזועמים על אפלייתם לרעה לעומת החרדים, אך במעשיו הוא קורץ לש"ס וליהדות התורה. אם מה שהיה הוא לא מה שיהיה, זה רק מפני שמה שיהיה יחמיר עוד בהשוואה לעבר.

לפני חצי שנה בלבד היתה המחלוקת על מציאת תחליף ל"חוק טל", שתוקפו פג, ליבת ההתגוששות הפוליטית. התעופפו באוויר מונחים כמו "ועדת פלסנר". על רקע זה סיכל שאול מופז את הקדמת הבחירות, ו, כל זאת במהירות הבזק. עם הקדמת הבחירות, נשכחה לחלוטין אותה עילה דחופה וחשובה. בגיוס החרדים עוסקים רק צה"ל - המוכרח להיערך, עם החרדים או בלעדיהם - והעיתונות.

המשתמטים האמיתיים הם הפוליטיקאים. נוח להם לדבר על נושאים שמחוץ לשליטתם, ולכן גם מחוץ לאחריותם, ולחמוק מעיסוק בעניינים שעליהם אפשר להשפיע ¬ וגם לתת עליהם דין וחשבון. גיוס לכל הוא נושא המשווע להיות חלק מסדר היום של מפלגות האופוזיציה. בעניין זה עליהן לתקוף ברצינות ובעקביות את גוש נתניהו-ליברמן-החרדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ