אובמה טוב לישראל

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

עשרות מיליוני אמריקאים יילכו ביום שלישי לקלפיות, לבחור בנשיא ובסגנו. זה יהיה יום חשוב לדמוקרטיה האמריקאית, יומם של האמריקאים, לא של זרים, אף שלתוצאות תיוודע השפעה על העולם כולו.

עם כל חשיבותו של היחס לישראל, לאמריקאים בכלל וליהודי אמריקה בפרט זהו רק אחד השיקולים בנושאי פנים וכלכלה, חוץ וביטחון. מסיבות שונות, בהן תמיכתו הגלויה של ראש הממשלה בנימין נתניהו במועמד הרפובליקאי מיט רומני, הנהנה כמותו מחסותו של איל-ההימורים שלדון אדלסון, הפכה מדיניותו של ברק אובמה כלפי ישראל לאחת החזיתות שפתח מולו רומני. אובמה מואשם ביחס קריר ועוין לישראל בשורת נושאים, מאיראן ועד פלסטין. רומני מבטיח יחס חם ואוהד יותר.

אכן, ראוי לקוות שהתגשמות משאלותיו של רומני תקדם עוד ועוד את יחסי וושינגטון-ירושלים, בהמשך למגמת כל הממשלים האחרונים, משתי המפלגות. אלא שהתעמקות אמיתית, נטולת אינטרס פוליטי-אישי, בנושאי הליבה שמרכיבים את היחסים שבין שתי המדינות, מעלה שאין יסוד להצגתו של אובמה באור שלילי.

קודמו, ג'ורג' וו' בוש, סייע לביטחון ישראל בהפלת משטרו של סדאם חוסיין ובהרתעתה - אמנם לתקופה מוגבלת - של איראן מחתירה מואצת לנשק גרעיני. בוש סייע לשלום ישראל, אם גם חלקית, בהיותו לנשיא הראשון שאימץ את פתרון שתי המדינות. תמיכתו אף איפשרה פינוי התנחלויות מעזה וצפון השומרון. אובמה המשיך בדרך דו-נתיבית זו, מול איראן ובסוגיית המדינה הפלסטינית. בלחצו הקפיאה ישראל לראשונה, לזמן מה, את הבנייה בהתנחלויות. יחסי שני הצבאות מעולם לא היו הדוקים כל כך. האתגר של אובמה בתקופת כהונה שנייה, אם ינצח, הוא להוביל את האזור להסדר יציב של שלום וביטחון.

הבחירות צריכות להיקבע לפי מסקנתם של המצביעים, מי משני המועמדים טוב לאמריקה. אך אם יש כאלו המתלבטים בהצבעתם ביחס לשאלה אם אובמה היה נשיא טוב לישראל ¬ התשובה לכך חיובית.

צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ