הדיקטטורה של גלעד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"במצרים צומחת דיקטטורה מזעזעת", פסק עמוס גלעד, ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, "אין דיבור בין הדרג המדיני לנשיא המצרי וגם לא יהיה לדעתי". כך התנבא מי שניהל קשרים מצוינים עם משטרו של חוסני מובארק ולפתע מצא עצמו מול משטר מצרי חדש. גלעד לא הסתיר את חרדתו מפני האידיאולוגיה של האחים המוסלמים, "שמבחינתם אנחנו לא קיימים", וייחס להם שאיפה חובקת עולם לשנות את המזרח התיכון על פי דרכם.

טוב עשתה לשכת שר הביטחון, שמיהרה להתנער מדבריו של גלעד ולהבהיר כי אינם משקפים את עמדת מערכת הביטחון. מוטב היה לו שר הביטחון עצמו היה מבהיר בקולו מהי עמדת המערכת שבראשה הוא עומד וכיצד הוא מעריך את שלטון האחים המוסלמים במצרים.

דבריו של גלעד משקפים עמדה מסורתית אדנותית, שלפיה מי שאינו תומך במדיניותה של ישראל ומי שאינו רוצה לקיים עמה קשרים הוא בהכרח "דיקטטור מזעזע". על פי עמדה זאת, אין חשיבות לשאיפותיו של העם המצרי, שהעלה את המשטר הנוכחי והפיל את קודמו. הבחירות לפרלמנט ולנשיאות, שתוצאותיהן שיקפו את דעת הקהל, שלראשונה זכה שלקולו יהיה ערך פוליטי, הרחקת הצבא המצרי ממעורבות בפוליטיקה והמחלוקות העמוקות שעומדות לדיון בימים אלה במסגרת ניסוח החוקה, הן "דיקטטורה מזעזעת" לטעמו של גלעד.

נכון, תנועת האחים המוסלמים אינה בעלת בריתה האידיאולוגית של ישראל. היא גם רחוקה מלהיות משאת נפשם של כמחצית מתושבי מצרים, שלא נתנו את קולם למורסי. אבל גלעד כנראה שוכח, שהאוכלוסייה החילונית והליברלית שאינה תומכת באחים מתנגדת לנורמליזציה עם ישראל או לשיתוף פעולה עמה, בגלל מדיניותה. גלעד, לעומת מערכת הביטחון שמעסיקה אותו, כנראה לא הטמיע את המהפך הדמוקרטי במצרים, שמציב אתגרים חדשים לישראל. מי ששואף ליחסים טובים עם מצרים יצטרך לשכנע את הציבור המצרי שהוא ראוי לכך, ולא יוכל להסתפק עוד במדיניות של קריצות עם השליט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ