כן לעבאס

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

לאחר חודשים ארוכים מדי של עיסוק בלעדי כמעט בגרעין האיראני, קיבל הציבור תזכורת לאיום אחר - איום על עצם קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית הנהנית ממעמד בינלאומי איתן. הראיון עם יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, ששודר בליל שבת בערוץ 2, הציג מנהיג פלסטיני אמיץ ופרגמטי שדוגל בפתרון הסכסוך בדרכי שלום. עבאס הצהיר על דבקותו בעיקרון של שתי מדינות בגבולות 67', ולמרות שלא הצהיר על ויתור על עקרון זכות השיבה, הבהיר שהוא מוכן להסתפק בביקור כתייר בעיר הולדתו צפת.

לשכת ראש הממשלה הדפה את מסר השלום של עבאס, בהוסיפה להתעלם מהטענה המרכזית שלו, שבנימין נתניהו מסרב בעקשנות להציג את עמדתו בסוגיית הגבולות. ראש הממשלה דחה את תביעתו של עבאס להקפיא את הרחבת ההתנחלויות במהלך המו"מ, כפי שישראל התחייבה במפת הדרכים. תגובתו של נתניהו היא עולה בקנה אחד עם מדיניות הסחת הדעת מהסכסוך הישראלי-הפלסטיני, תוך קביעת עובדות בשטח שיקשו עוד יותר על ניסיון להגיע לפשרה טריטוריאלית.

למרבה האכזבה, המפלגות שנאבקות על מקומן במרכז המפה הפוליטית הגיבו בצינה למסרים המעודדים של המנהיג הפלסטיני. יו"ר העבודה, שלי יחימוביץ', המשיכה לפזול ימינה. היא הבליטה את התנגדותה לגבולות 67', וויתרה על ההזדמנות לחזק את ידיו של עבאס, לחשוף את מצג השווא של נתניהו ולהציג משנה מדינית סדורה. מנהיג "יש עתיד", יאיר לפיד, בחר בזכות השתיקה. מרצ היתה המפלגה הציונית היחידה שקידמה בברכה את דבריו של עבאס, לצד הנשיא שמעון פרס, ששיבח את אומץ לבו.

העימות סביב הפנייה של הפלסטינים לאו"ם בבקשה לשדרג את מעמד הרשות למדינה משקיפה שאינה חברה מלאה בארגון, ממחיש את מחיר הקיפאון המדיני והנצחת הכיבוש. חובתן של המפלגות המתמודדות בבחירות לכנסת להציב נושא זה בראש סדר היום שלהן, ולא לצאת ידי חובתן בקריאות סתמיות לחידוש המשא ומתן. אם לא כן, גם הן יישאו באחריות לתוצאות הרות האסון של אובדן הפרטנר הפלסטיני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ