חובת ייצוג נשי

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

במדינות רבות בעולם - בהן נפאל, אוגנדה ובנגלדש - מפלגות שאין בהן ייצוג של נשים אינן רשאיות להתמודד בבחירות לבית המחוקקים. יש גם מי שנותנות תמריץ כספי למפלגות שייצוג הנשים בהן גבוה מדרישת המינימום שנקבעה בחוק.

בישראל שתי מפלגות לפחות, ש"ס ויהדות התורה, אינן כוללות נשים ברשימותיהן, במוצהר. על פי עמדתן, נשים לא נועדו להנהגה. במדינת ישראל - שבמגילת העצמאות שלה התחייבה לקיים שוויון לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין - אין מניעה לכך שמפלגה תדיר משורותיה יותר ממחצית האוכלוסייה.

להמחשת האבסורד די לדמיין מפלגה אמריקאית שאינה מסכימה לכלול שחורים, או מפלגה בגרמניה שבה אין כניסה ליהודים. הצעת חוק שנועדה לתגמל סיעות ש-35% מחבריהן לפחות הן נשים, דרך חוק מימון המפלגות, טורפדה בידי ש"ס ב 2010.

ככלל, ייצוג הנשים בכנסת אינו מרשים, בלשון המעטה: 23 ח"כיות מכהנות בה כיום, 19% בלבד מחברי הבית. שיעור הנשים באוכלוסייה הוא 51.4%. בסקר שבדק השנה את שיעור הנשים בפרלמנטים בעולם דורגה ישראל במקום ה-68 מתוך 144 מדינות. ב-33 מדינות ה-OECD ישראל ממוקמת במקום ה-24.

גם במקצת המפלגות הערביות אין ייצוג של נשים. במפלגות אחרות, בהן חילוניות למהדרין, ייצוג הנשים מועט. המצב עגום, גם אם כיום עומדות שתי נשים - שלי יחימוביץ' וזהבה גלאון - בראש מפלגות.

באחרונה גוברים הקולות שלא להשלים עם התת-ייצוג של נשים בפוליטיקה. עמותת כ"ן (כוח נשים) שוקלת לעתור לבג"ץ, אם המפלגות לא יפעלו לאלתר לייצוג שוויוני של נשים ברשימותיהן, ושותפות פמיניסטית של ארגוני נשים פועלת לקידום הצבעה מגדרית.
העובדה שעמותות וארגונים צריכים לעתור לבג"ץ בנושא זה היא חרפה. הכנסת מוכרחה ללכת בעקבות מדינות מתוקנות, ולחוקק חוק שלא יתיר למפלגות שאינן מאפשרות ייצוג הולם של נשים להתמודד בבחירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ