תעודת עניות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מטבע עבודתן של רשויות האכיפה ומערכת המשפט - אזרחים חפים מפשע נופלים לפעמים קורבן למעצר שווא ואף להרשעה בדין. הצדק והמוסר מחייבים את האחראים לתת את הדין על רשלנותם. מפקדיהם חייבים לקיים בירור יסודי ולעשות כל מאמץ כדי למנוע הישנותם של מקרים דומים. פרשת החקירה של אונס הישראלית בדרום הר חברון מדגימה גישה הפוכה של משטרת ישראל בכל הנוגע לנשיאה באחריות ולהטמעת לקחים מהתנהגות, שגובלת ברשלנות פושעת כלפי קטין.

חיים לוינסון חשף שלשום ב"הארץ", כי המשטרה עצרה בחודש מארס רועה צאן בן 16, שזוהה במסדר זיהוי על ידי ישראלית, תושבת האזור, שנאנסה והוכתה באכזריות בידי שני אלמונים. אף שדגימת הד-נ-א שנלקחה מהנער לא תאמה את זו של התוקף, הקטין הועמד לדין והוחזק במשך חודשים במעצר. רק לאחר התערבותו של שופט צבאי פתחה המשטרה מחדש בחקירה. החוקרים עלו על עקבותיהם של שני חשודים וגילו שדגימת הד-נ-א של אחד מהם תאמה את זו שנלקחה מזירת האירוע. האיש הודה במעשה והוגש נגדו ונגד חברו כתב
אישום.

בעקבות הפרסום ב"הארץ" הודיע מפקד מרחב חברון במשטרה, ניצב-משנה יצחק רחמים, כי החליט להעניק תעודות הוקרה לצוות השוטרים. הקצין הבכיר שיבח אותם על דבקותם במשימה ועל רמתם המקצועית וגינה את העיתון על הפרסום. במקום לערוך בירור פנימי ונוקב, כיצד קרה שהועמד לדין אדם חף מפשע, ובעקבות כך להפיק לקחים לעתיד לבוא, במחוז ש"י העדיפו לחגוג את הכישלון.

יש לצפות, שמפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו יורה לניצב משנה רחמים לגנוז את תעודות ההוקרה, ולנצל את הפרשה כדי לשנן לאנשיו את כללי ההתנהגות הבסיסיים כלפי חשודים, ובעיקר כלפי קטינים. עליו להזכיר להם שגם פלסטינים ראויים ליחס הוגן. מן הראוי שהחוקרים שסרחו יושעו עד לסיום חקירת הפרשה ויצוו להתנצל בפני הקטין שהם פגעו בחירותו ובכבודו על לא עוול בכפו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ