המבחן של אובמה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

טקסי הפולחן של הפוליטיקה האמריקאית נערכו אתמול לעין כל במלוא הדרם. הופעה מכובדת של המפסיד, הכובש בקושי את אכזבתו בעודו משבח כל כך את המנצח, עד שמתגנב חשד שהצביע בעדו ולא בעד עצמו; ונאום משלהב של המנצח, המחזיר למנוצח באותו מטבע ומדרבן את האומה כולה להתלכד ולהתגבר בצוותא על המכשולים הרבים הניצבים בדרכה.

אילו גייס ברק אובמה לאירועי הבחירות את מלוא כושרו כמו בנאום הניצחון אתמול, לא היה למיט רומני סיכוי להתקרב אליו. אבל אובמה, שפתח את המערכה ביתרון, נחלש והגיע עד סף הפסד, קודם שהתאושש והשיג ארבע שנים נוספות בבית הלבן ובראש הרשות המבצעת. עדיין יעמוד מולו קונגרס מפולג, אך באווירת הפיוס שבתום ההתנצחות יוכל אובמה לדחוק במנהיגי הרפובליקאים להתפשר ולהגיע לחקיקה מוסכמת.

המפסיד הגדול השני בבחירות לנשיאות הוא בנימין נתניהו. ראש הממשלה אותת בבהירות שאין גדולה ממנה, שהוא מייחל לתבוסה של אובמה ולניצחון של רומני. מתברר שזאת היתה שגיאה כפולה ¬ התערבות גסה בהליך הדמוקרטי של הגדולה וכמעט היחידה בידידותיה של ישראל והימור על הצד המפסיד. על שגיאות כאלה פוליטיקאי צריך לשלם. מאחר שראש הממשלה כבר דאג להקדים את הבחירות לכנסת, חובת הגשת החשבון לנתניהו עוברת למצביעים.

שני נושאים הקשורים ישירות לישראל עומדים למבחן כעת, לאחר הבחירה המחודשת של אובמה. בנושא הגרעין האיראני, טוב יעשה אובמה אם ימשיך לרסן את ישראל וייתן סיכוי להידברות ישירה ורצינית עם האיראנים.

במישור המדיני, יש לקוות שהבטחת הכהונה הנוספת תנסוך באובמה את הביטחון הדרוש כדי להתערב באופן ממשי יותר בנעשה באזורנו ולחדש את התהליך המדיני הנמצא כעת בקיפאון מוחלט. עליו להתעקש בנושא הזה, גם במקרה שבו בעקבות הבחירות בישראל יעלו לשלטון - פעם נוספת - מנהיגים סרבני שלום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ