מאמר המערכת

הנשיא שמעון פרס מסיים ביקור מדיני חשוב ברוסיה. לפני כמה שבועות הוא חולל סערה כאשר הודיע ברבים מהי עמדתו ביחס להפצצה באיראן. פרס מתאמץ גם להפיח חיים בגוויית תהליך השלום. הוא בוודאי איננו נשיא "סמלי" שמסתפק בגזירת סרט או בראיונות בתקשורת בימי חג ומועד. צעירים ממנו יתקשו לעמוד בקצב עבודתו. פרס איננו רק נשיא ישראלי, הוא משקף בעיני מנהיגי העולם את ישראל השפויה, הנבונה, שוחרת השלום, תדמית שהתמוטטה תחת שלטונם של ראשי ממשלה יהירים וכוחניים. הוא מסמל בעיני ישראלים רבים את מה שישראל צריכה להיות.

אין תמה לכן שבעונת בחירות שבה מבחר מאכזב של מועמדים לראשות הממשלה, עולה מחדש שמו של פרס כמי שראוי ויכול לנווט את ישראל לחופים רגועים יותר. פוליטיקאים מן המרכז והשמאל כבר משחרים לפתחו ומציעים לו להציג את מועמדותו. מועמדים שמוכנים לאחוז האחד בגרונו של רעהו מספרים, בהכנעה ראויה, שהם מוכנים להיות מספר שתיים ברשימתו. פרס עצמו מנסה לשכנע שהוא "אינו עוסק בכך", שאין לו עניין להתמודד על ראשות הממשלה ושהוא מתכוון למצות את כהונתו עד תומה. אלא שעוצמת ההכחשות דווקא מעלה את החשד שפרס מטה אוזן קשבת להצעות.

קשה שלא להבין מנהיג, במיוחד "לוזר בדימוס", שלפתע נתפש כקרש ההצלה האחרון של האומה. מוטב לשוחרי טובתו וטובת עצמם להירגע. פרס הוא נשיא מצוין. הוא החזיר למוסד הנשיאות את הכבוד שאבד לו, והזריק לתוכו עוצמה שהעניקה לו השפעה על חיי המדינה. אבל הוא איננו יכול או צריך לשמש כ"ועדה קרואה" או כ"נאמן" שצריך לנהל מפעל כושל. ההנהגות המפלגתיות הן אלה שנדרשות ליצור מנהיגים חדשים, לכונן פוליטיקה חדשה ולהציע מדיניות שתחלץ את ישראל ממצוקותיה. מדיניות שתשען על הבנה מפוכחת של האינטרסים של ישראל ולא על "קלף מנצח". ספק אם כניסתו המחודשת של פרס לפוליטיקה תבטיח את ניצחונו ואת ניצחונם של שוחרי דרכו. היא בוודאי תשלול מישראל מורה דרך חיוני בעת סופה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ