מאמר המערכת

אחמד ג'עברי, רמטכ"ל החמאס, היה איש צבא שהקדיש את חייו למלחמה נגד ישראל. חיסולו היום (רביעי) על ידי כוחות צה"ל אמור להעביר לחמאס מסר, ולפיו עדיף שיעמידו בראשם דמויות מתונות יותר.

אלא שניסיון העבר מלמד, שחיסולים ממוקדים של ראשי תנועות פוליטיות וזרועות צבאיות לא רק שאינם מועילים בהכרח, אלא לרוב הם מצמיחים מנהיגים קיצוניים יותר. די להזכיר את מזכ"ל החיזבאללה, חסן נסראללה, שהתמנה לתפקידו לאחר חיסול של השייח עבאס מוסאווי ב‑1992.

חייהם של תושבי הדרום אכן הפכו בלתי אפשריים בימים האחרונים, בעקבות הירי מרצועת עזה. אלא שסוג התגובה שנבחר -­ חיסול ממוקד של בכיר בחמאס ותקיפה של הרצועה ­רק יעניק לגיטימציה בינלאומית להמשך הירי של החמאס. אתמול בערב כבר נורו רקטות לעבר באר שבע, ואף על פי שמערכת "כיפת ברזל" יירטה את חלקן, חיי אזרחי ישראל נעשים קשים עוד יותר.

מעבר לחוסר התוחלת שבהחלפת מנהיג צבאי אחד באחר והפיכת הדרום לאזור מלחמה, החיסול של ג'עברי בתזמון הנוכחי, ערב הבחירות, עלול להתברר כמשגה אסטרטגי. האלימות הגוברת בין ישראל לחמאס עלולה לדרדר את האזור כולו.

מערכת היחסים השבירה גם כך בין ישראל למצרים, הכוללת חוסר אמון מופגן בין מנהיגי שתי המדינות, עלולה להתדרדר במהירות ולהפוך לעימות ממשי. הודעת משרד החוץ המצרי היום, ולפיה "להסלמה הישראלית תהיה השפעה על ביטחון ויציבות האזור כולו", ודרישת חלק מבכירי ההנהגה המצרית לבחון את הסכם השלום עם ישראל הן איתותים מטרידים.

במבצע "עופרת יצוקה" ב‑2009 פעלה ישראל באופן אגרסיבי, ומתוך רצון להביא שקט לערי הדרום פגעה באזרחים רבים, בהם נשים וילדים. דווקא כעת יש לזכור את לקחי אותו מבצע ולהימנע ככל האפשר מפעולות אלימות שיעלו בחיי אזרחים חפים מפשע. זה הזמן שבו צריך להפעיל שיקול דעת ולחתור להרגעת השטח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ