לשמור על השכנים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

כל מערכה צבאית שמדינת ישראל מעורבת בה מטלטלת בעוצמה רבה את רשת הקורים העדינה, שעליה נחים קשריה עם מדינות האזור. המבצע ברצועת עזה איננו שונה. בתוך שעות ספורות מתחילת מבצע "עמוד ענן" החליטה מצרים להחזיר מישראל את שגרירה, וגם ירדן העבירה מסרים מבוהלים.

שתי המדינות הערביות הללו, היחידות שכרתו הסכם שלום עם ישראל ומקפידות לשמור עליו, סופגות את עיקר הרסיסים הניתזים מן הסכסוך הישראלי-הפלסטיני. במצרים קיימים כוחות ותנועות רבות, דתיות וחילוניות, אשר דורשים לנתק את היחסים עם ישראל. בירדן קיים חשש, שהמשך המבצע בעזה יעורר הפגנות מחאה גדולות, שינוצלו כדי לערער את שלטון המלך במדינה.

מצרים וירדן אינן רק סמל להסכמי שלום מוצלחים, גם אם אינם מושלמים. ההסכמים האלה
הם נכס אסטרטגי חיוני לביטחון ישראל. מצרים, למרות השלום הקר ואף על פי שהיא מנוהלת על ידי האחים המוסלמים, מכירה בחשיבות שיתוף הפעולה הצבאי עם ישראל במלחמה בטרור בסיני. המאבק הזה חיוני למצרים לא פחות משהוא הכרחי מבחינת ישראל. שיתוף הפעולה הביטחוני עם ירדן הפך את הגבול המזרחי של ישראל לאחד המקומות הבטוחים באזור.

דווקא הלגיטימיות שממנה הממשלה נהנית עכשיו, והצורך האמיתי להגן על יישובי הדרום,
מחייבים את מקבלי ההחלטות לנקוט זהירות ומידתיות - כדי שלא לפגוע, קל וחומר לא
להרוס, את מערכות היחסים עם מדינות האזור, התורמות באופן משמעותי לביטחון מדינת
ישראל.

ישראל, הנלהבת אולי מהיכולת של צה"ל לפגוע ב"תשתיות הטרור", מחויבת לחשוב גם על
היום שאחרי המבצע. להשאיר אופציות דיפלומטיות, שמדינות ערביות יוכלו וירצו להשתתף
בהן. תועלת ביטחונית מעטה תצמח לישראל, אם המהלך הצבאי יצליח לחסל עוד כמה מבכירי החמאס, להרוס עוד כמה מיפקדות ומאגרי טילים, אבל ימוטט את מערכות היחסים עם מצרים וירדן ויסיט את ההתעניינות העולמית מסוריה לעזה ולירושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ