לא לפעולה קרקעית

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

תורת הלחימה של צה"ל גרסה לאורך שנים, שלאחר מהלומה אווירית הפותחת את המערכה, רצוי בהפתעה, מתבקש מהלך יבשתי לניצול ההצלחה - כיבוש שטח, השמדת אויב או מיטוט מערכיו. מה הטעם בהתקפה מוחצת של חיל האוויר, אם בעקבותיה לא תינתן הזדמנות לכוחות השריון, החי"ר והסיוע להפגין את היכולת שליטשו בשנות אימונים מפרכים. "מוקד", מבצע הפתיחה של 5 ביוני 1967, היה לפיכך רק המתאבן של מלחמת ששת הימים.

ההסתבכויות רבות השנים והנפגעים בעשורים הבאים לימדו את צבאות העולם, ובתוכם צה"ל, שכדאי לחשוב גם על תבנית אחרת, אווירית בלבד. סייעה לכך התפתחות הטכנולוגיה ובעקבותיה ההצטיידות בחימוש מונחה מדויק. גישה זו נוסתה בהצלחה במלחמת קוסובו ב- 1999 ואומצה בהתלהבות בידי צה"ל לאחר נסיגתו מלבנון, במיוחד בתקופה שבה הרמטכ"ל ואלופים מרכזיים סביבו היו יוצאי חיל האוויר.

אלא שהמעטפת המדינית של הלחימה בלבנון, ב 2006, הראתה עד מהרה שלא יהיה די בהפעלת נשק-מנגד, בין אווירי ובין יבשתי. בעל כורחה, ובמחיר שלא נראה נסבל בעיני הציבור, נגררה אז ישראל לגיוס מילואים ולהכנסת אוגדות לשטח. כך, בזעיר אנפין, גם במבצע "עופרת יצוקה" בעזה, שנפתח במהלומה אווירית, אך לאחר המתנה של שבוע - בזכות מאמץ מדיני ובגלל מזג האוויר - נמשך בפעולה קרקעית של שבועיים נוספים.

מבצע "עמוד ענן" התנהל, בשלוש היממות הראשונות, ללא חיכוך קרקעי. ברור שהפעולות הגלויות לריכוז כוחות ולגיוס מילואים (שעיקרם לא נועדו להישלח לקרב, אלא להחליף כוחות סדירים המועברים מגזרות אחרות לגבול עזה), אמורות להפעיל לחץ על הארגונים השולטים בעזה ועל הגורמים הבינלאומיים המשפיעים עליהם, להסכים לנוסחה של הפסקת אש. זה הימור: אם הצד השני יתעקש, ישראל עלולה להיגרר לפעולה קרקעית, רק כדי שלא להיראות כמורתעת.מוטב שאחרי עמוד הענן לא יבוא עמוד האש, אלא דף בהסדר ביטחוני-מדיני להפסקת אש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ