מגבלות הטכנולוגיה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

מאות רבות של רקטות נורו לשטח ישראל ביממות האחרונות. במשך עשור ויותר נחתו אלפי ואולי רבבות ראשי-נפץ באזורים מיושבים וחקלאיים בישראל, בירי של קסאמים, גראדים, פצצות מרגמה, ועכשיו גם פאג'רים. נשק תלול-מסלול מירר את חיי הישראלים בגבולות ירדן ולבנון.

מהנדסים ומפתחים בתעשייה הביטחונית הציעו כבר לפני שנים להצטייד במערכות ליירוט רקטות. הרעיון לא היה מקורי, שהרי טילי פטריוט אמריקאיים הגנו על ישראל, אמנם בהצלחה זעומה, מפני הסקאדים העיראקיים במלחמת 1991; וטילי חץ ישראליים פותחו ויוצרו בשני העשורים הבאים. לצה"ל גם היו טילים נגד טילים להגנת כלי-שיט.

היה אפשר לאלתר פתרון ארעי ליירוט מקצת הרקטות, ובה בעת להשקיע במענה יסודי יותר; אך מערכת הביטחון העדיפה לתקצב פעילויות אחרות - בלי להבין את ההשפעה של הגנת הרקטות על תחושת האוכלוסייה ועל היכולת להימנע ממבצעים התקפיים, או להגבילם.
רק לאחר קיץ 2006 ואלפי ראשי-הקרב שישראל ספגה מחיזבאללה, התעשתה ממשלת ישראל והבינה, שכדאי להזדרז ולפתח מערכות יירוט לטווחים הקצרים והבינוניים - "כיפת ברזל" ו"שרביט קסמים". הפיתוח הושלם בזמן שיא ובהישגים מעולים, אם כי לא מושלמים. בהגנת הרקטות יש עדיין פרצות, וממרגמות אין למעשה כל הגנה.

אבל ההתבשמות מביצועי "כיפת ברזל", שחסכה נפגעים רבים מהנגב ועד גוש דן, אינה יכולה להיות תחליף למדיניות שהראש הישראלי אמור להגות. אסור לשגות באשליה, שנמצאה שיטה לקיפאון מדיני במחיר נסבל.

ישראל התפכחה מכבר מהזיות על שינוי בכוח הזרוע של מצב הדברים במזרח התיכון. סדר אזורי חדש יושג רק באמצעות שיווי משקל, מפורש או משתמע, בין כל הצדדים. "כיפת ברזל" צריכה לאפשר לראש היצירתי החוסה תחתיה למצוא נוסחה נכונה ¬ לא פחות מזאת שמצאו אנשי הפיתוח והתעשייה, במימון שחלקו עצמי וחלקו משקף את התלות בסיוע האמריקאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ