בשבח נתניהו

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

מבצע "עמוד ענן" הגיע לסיומו, כראוי לו. אפשר היה לסיימו כמה ימים מוקדם יותר, אבל גם מי שהביאו לסיומו שלשום - ראויים לשבח. ההשוואה המתבקשת היא עם המבצע הקודם, "עופרת יצוקה", ועם הממשלה הקודמת, ממשלת אולמרט. ההישגים (המצומצמים) הם אותם ההישגים, רק המחיר ששולם, הן על ידי ישראל והן על ידי תושבי עזה, לאין שיעור נמוך יותר.

ייתכן שאפשר היה להגיע לאותם הישגים בפעילות מדינית, ומצער שאפשרות זאת לא נבחנה, אך משבחרה במהלך צבאי, ממשלתו של בנימין נתניהו גילתה איפוק יחסי. האיפוק הזה הפגין כוח: צה"ל פגע הפעם בהרבה פחות אזרחים חפים מפשע ולכן גם מעמדה הבינלאומי של ישראל נפגע הרבה פחות. ניכר על ישראל, שדו"ח גולדסטון חילחל עמוק לתודעת מקבלי ההחלטות שלה, למרות כל מערכת ההשמצות שנוהלה נגדו.

האיפוק שגילתה ישראל והימנעותה המושכלת מכניסה לעוד הרפתקת דמים יבשתית פתחו בפניה הזדמנויות מדיניות שאסור עכשיו להחמיצן. הקשרים עם מצרים החדשה, ההיענות המהירה לבקשת ארה"ב לנצור את האש, ואפילו המו"מ העקיף עם חמאס, עוד עשויים להתגלות כאמצעים בונים ויעילים בהמשך. הפסקת האש עשויה לבשר את תחילתו של פרק חדש, אם ישראל תפיק את הלקחים הנכונים: התבססותה אך ורק על כוחה הצבאי לא יכולה לפתור דבר; מצרים החדשה היא בת שיח אחראית וראויה ואפילו חמאס הוא פרטנר לעת מצוא. צריך לקוות, שההסכם להפסקת האש יביא גם לשיפור תנאי החיים בעזה ¬ גם זה אינטרס ישראלי. את כל אלה צריך למנף לכדי עשייה מדינית חדשה, שספק אם ממשלת נתניהו היא הפרטנר הנכון לה.

בינתיים צריך להביע הערכה לממשלה הזאת ולעומד בראשה על האיפוק היחסי שגילו. ב"עמוד ענן" לא היו מנצחים, אבל היום שאחרי צופן הזדמנויות חדשות לניצחון השכל הישר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ