לחזור לטורקיה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

חידוש שיחות הפיוס בין ישראל לטורקיה, שעליו דיווח ברק רביד ב"הארץ", עשוי להיות, אם יצליח, ההישג המדיני המשמעותי של מבצע "עמוד ענן". בשבוע האחרון, לאחר ששתי המדינות הבינו עד כמה האינטרסים שלהן חופפים, הן התגברו על הנתק ביניהן והסכימו לשיתוף פעולה בין ראש המוסד לראש המודיעין הטורקי בעת השיחות במצרים על הפסקת האש.

אפשר גם להצביע על הזעזועים הטקטוניים במזרח התיכון, על המשבר בסוריה ועל המו"מ עם איראן על העשרת האורניום, כעל קווי השקה, שלאורכם יכולות ישראל וטורקיה לשתף פעולה. כשם שטורקיה הבינה שיחסים גרועים עם ישראל לא סייעו לה להתקבל כמנהיגה באזור, או להגשים את שאיפתה להיות "פותרת המשברים" במזרח התיכון, כך ישראל מכירה זה כבר בכך, שעל רקע הבידוד העולמי והאזורי שלה, כשיחסיה עם מצרים וירדן שבריריים וטעונים, טורקיה היא בעלת ברית הכרחית.

בין שתי המדינות זורם "דם רע". ראשיתו איננה בפרשת המרמרה, שבה נהרגו 9 אזרחים טורקים, אלא במבצע "עופרת יצוקה" שנתיים קודם. אז ביקש ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן מראש הממשלה אהוד אולמרט שהות כדי לנסות ולהשיג הבנות עם חמאס. היו אלה ימים של ידידות אמיצה בין שני ראשי הממשלה, ידידות שהתרסקה בשל המבצע בעזה.

אבל השתלשלות קורותיו של הנתק בין המדינות פחות חשובה עתה. נזק אדיר כבר נגרם ליחסיהן, ולא פחות חשוב מכך, ליחסים בין העמים, מכך שכל ממשלה החלה לעסוק בפנקסנות המלווה בהתבטאויות מעליבות. הפגישה בין יוסף צ'חנובר ופרידון סינירליאולו מעידה על כך ששתי הממשלות מוכנות לנסות ולקבור את הגרזינים. אכן, יהיה זה אבסורד אם ישראל, שמוכנה לנהל מו"מ עם חמאס על הפסקת אש, לא תמצא את הניסוח ההולם כדי להתנצל לפני העם הטורקי - כשם שיהיה זה מופרך אם טורקיה, שמוכנה עכשיו לנהל מו"מ עם הטרוריסטים הכורדים, תסרב להצעות ישראל. הגיע הזמן שיחזרו האחת לחיק רעותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ