העונש של ישראל

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ממשלת ישראל החליטה בסוף השבוע לבנות עוד 3,000 יחידות דיור במזרח ירושלים ובגדה המערבית, וכן לקדם הליכי תכנון ובנייה באזור E1 שבין ירושלים ומעלה אדומים. כך הגיבה ממשלת ישראל על החלטת האו”ם להכיר בפלסטין כמדינה משקיפה; כך החליטה ממשלת ישראל להעניש את הפלסטינים ואת העולם. זה אמר את דברו הברור והחד משמעי: כן לפתרון שתי המדינות, וממשלת ישראל הגיבה בצעד שהוא בראש ובראשונה עונש לישראל. ההיבט החיובי היחיד שעולה מההחלטה הוא שישראל מכירה בכך שההתנחלויות הן אכן עונש.

מדובר בהחלטה חמורה ומסוכנת במיוחד. במקום להפנים את העובדה שרוב גורף של מדינות העולם מאס בכיבוש הישראלי ורוצה במדינה פלסטינית, ישראל מתבצרת עוד יותר בסרבנותה, ומעמיקה את בידודה ואת הנתק בינה לבין המציאות הבינלאומית. במקום להסיק את המסקנות מכישלונה המהדהד, גוררת הממשלה את ישראל לעוד מפלות מדיניות. ובמקום להיכנס למו”מ אמיתי וכן עם המדינה המשקיפה החדשה, ישראל מפנה לה ולעולם את עורפה.

החלטת הממשלה היא המסמר האחרון בארון הקבורה של “נאום בר אילן” של בנימין נתניהו: היא ההוכחה הניצחת שהיה זה נאום של הולכת שולל. תמוהה במיוחד היא הפרת ההתחייבות לארה”ב, שלא לבנות באזור E1, שהבנייה בו תמנע הקמת מדינה פלסטינית רציפה בגדה המערבית. דווקא אחרי שארה”ב נותרה כמעט אחרונת התומכות בישראל באו”ם, גומלת לה ישראל בסטירת לחי כה מצלצלת. הודעת ישראל היא גם יריקה בפניה של ידידת האמת שלה, אנגלה מרקל, שנימקה את הימנעות גרמניה בהצבעה בסירובה של ישראל להפסיק את הבנייה בשטחים הכבושים. עוד לפני הבחירות הקרבות נתניהו כבר מאותת לאן פניו: להקצנה, לבידוד מדיני, לנידוי ולהוקעת העולם. דווקא החלטת הממשלה עלולה לדרבן את מי שרוצים להעביר את הדיון בהתנחלויות לבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג - כעונש על ה”עונש” של ישראל. בפעם הבאה שתזדקק ישראל לעזרת העולם תיזכר לה ההחלטה הזאת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ