פתרון זמני לאחיות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שביתת האחיות צפויה להיכנס הבוקר ליומה הרביעי, והסבל של החולים מתגבר. ניתוחים רבים נדחו, העבודה במרפאות החוץ משובשת, ומחלקות האשפוז בבתי החולים עובדות במתכונת שבת.

למרות השביתה מקיים האוצר משא ומתן רצוף עם האחיות, הדורשות תוספת משמעותית של 15% לבסיס השכר והקטנה של העומס הגדול המוטל עליהן. הפער בין הצדדים גדול. האוצר מסכים לתת תוספת צנועה בלבד לבסיס השכר ותוספות מסוימות על עבודה במשמרות. האוצר מסכים גם לעזור בפתרון בעיית המחסור באחיות על ידי מתן מענק לכל אחות שתסכים להגדיל את היקף המשרה שלה ולכל אחות חדשה.

אבל האחיות דוחות את הצעות האוצר. לדבריהן, הפתרון הוא העלאת שכר הבסיס ¬ כי שכרן נמוך. האוצר מציין, שעובדים אקדמאים אחרים בשירות המדינה, כמו עובדים סוציאליים, כלכלנים ומהנדסים, משתכרים פחות מאחיות. האוצר אף פירסם נתונים, ולפיהם השכר הממוצע למשרה מלאה של אחות הוא כ-15 אלף שקל בחודש.

ראוי להעיר, שעבודת האחיות, הכוללת תורנויות, היא קשה ותובענית; כשהלחץ על המחלקות גובר, כמו בתקופה זו של השנה, והמיטות במסדרונות מתמלאות - הנטל העיקרי נופל על האחיות. לכן על האוצר להיות נדיב יותר בהצעותיו לתוספת על עבודה במשמרות ובמענק בעבור הגדלת היקף המשרה.

עם זאת קשה לדרוש מהאוצר שיעלה עכשיו באופן משמעותי את שכר הבסיס של האחיות. ערב בחירות כעת, והיועץ המשפטי לממשלה הורה לאוצר לנהל באופן אחראי את צד ההוצאות בתקציב - כי קיים חשש, שהפוליטיקאים ירצו להיות "טובים" ולחלק תוספות ביד נדיבה, תוך כדי פזילה לקלפי. כמו כן המצב התקציבי קשה ביותר, ודרוש קיצוץ גדול של 14 מיליארד שקל בהוצאות ב 2013.

כל זה מוביל למסקנה, שעל שני הצדדים להתגמש ולהגיע כעת לפתרון זמני, שיחזיר את האחיות לעבודה. לאחר שתקום ממשלה חדשה וגם יהיה תקציב מאושר, יוכלו הצדדים לדון שוב בשכר האחיות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ