כולנו נצטרך לשלם

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל לידיו את מדינת ישראל בתחילת 2009 בעיצומו של משבר כלכלי עולמי, עם כלכלה שהיתה ערוכה היטב להתמודדות עם המשבר. ערב המשבר, ישראל ניהלה את תקציב המדינה שלה ללא גירעון כלל, דבר שאיפשר לה, עם פרוץ המשבר, להזרים סכומי כסף גדולים כדי לעודד את המשק.

ארבע שנים מאוחר יותר בנימין נתניהו מחזיר את ישראל לבוחר עם גירעון תקציבי של 4.2% - יותר מכפול מהגירעון שתוכנן, וזאת למרות ששנת 2012 לא היתה שנת משבר. זאת ועוד, הגירעון המאיים על תקציב 2013 הוא אדיר ממדים עוד יותר. כרגע חסרים בתקציב 2013 כ- 30-35 מיליארד שקלים, וזאת כדי להצליח ולעמוד ביעד גירעון מאוד לא שאפתני של 3%. אם ישראל לא תצליח למצוא את ה 35 מיליארד שקלים החסרים פירוש הדבר שהגירעון יזנק ליותר מ 6%, ובוודאות יכניס את המדינה לסחרור כלכלי.

חובבי הלקחים ההיסטוריים יכולים להתנחם בכך, שלפחות מי שהקדיח את התבשיל הכלכלי של ישראל, נתניהו, הוא גם זה שיצטרך לאכול את התבשיל המוקדח - כמי שצפוי להיבחר שוב כראש הממשלה, נתניהו יצטרך לנקות את הלכלוך שהוא עצמו עשה. אבל האמת היא, שעבודת הניקיון התקציבית שתידרש מהממשלה הבאה תבוא על חשבון כולנו.

העלאת מסים בסכום של 15- 20 מיליארד שקלים, לצד קיצוץ בתקציב בסכום דומה - זו המציאות שמצפה לנו לקראת שנת 2013. זוהי מציאות קשה ביותר, אבל היא בלתי נמנעת. הנתונים מלמדים שישראל חווה האטה כלכלית, ואסור לנו להסתכן בגלישה למשבר כאשר אנחנו נמצאים כבר בגירעון בשיעור של 4% ויותר. גירעון כזה לא יאפשר לנו להתמודד עם המשבר בהצלחה, כפי שהתמודדנו אתו ב-2008 בזכות החוסן התקציבי, שממנו נהנינו אז. חייבים להשיב לישראל את החוסן התקציבי שלה, גם במחיר של קיצוצים כבדים והעלאות מסים בשנה הקרובה. זאת תעודת הביטוח שלנו מפני משבר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ