בדיקה מחודשת

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

במשך תשע שנים טענו המשטרה ופרקליטות המדינה, כי לא נפל שום פגם בהתנהלות השוטרים שירו למוות במחמוד אל-סעדי בן ה-17 מלוד, כאשר עצרו את המכונית שבה נהג בצומת מרכזי ברמלה. במשך תשע שנים לא נסדקה הגרסה הרשמית, לפיה הירי היה מוצדק, מכיוון שהשוטרים חששו לחייהם. הערעורים והעתירות שהגישה המשפחה במהלך תקופה זו למחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), לפרקליטות המדינה ולבג"ץ נדחו או בוטלו, בהמלצת השופטים. אלמלא סגנית נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופטת דרורה פלפל, פרשת מותו של אל-סעדי היתה מן הסתם מתויקת ונקברת אי שם.

לפני כשבועיים קבעה השופטת פלפל בתביעת נזיקין שהגישו הוריו של אל-סעדי, כי גרסתו של אחד השוטרים, אשר ירה בראשו של אל-סעדי וגרם למותו, עומדת בסתירה לעדויות אחרות, וכי הירי היה "אמצעי בלתי סביר, שחרג מנורמת הזהירות הנדרשת". השופטת גם דחתה את טענת השוטרים שאומצה על ידי פרקליטות המדינה, בדבר "נהיגה פראית" של אל-סעדי, כאשר ניסה כביכול להימלט ממכוניות המשטרה אשר סגרו עליו, תוך שהיא תוהה להיכן נעלמו ראיות מרכזיות שהיו יכולות לשפוך אור על המקרה. בפרקליטות שוקלים כעת אם לערער על פסק הדין, שחייב את המדינה לשלם למשפחתו של אל-סעדי פיצויים בגובה 1.36 מיליון שקלים ("יורים ומשלמים", אור קשתי, "הארץ" 7.12).

גם אם רף הראיות הנדרש בתביעה אזרחית שונה מזה שבהליך פלילי, פסק הדין של השופטת פלפל מחייב בדיקה מחודשת של המקרה. מעבר לשאלת הראיות שנעלמו, קביעתו של בית המשפט, כי הירי הקטלני בנער לא היה מוצדק, אינה יכולה להתיישב עם עמדתה החד-משמעית של פרקליטות המדינה לאורך השנים, לפיה כל השוטרים כולם פעלו כראוי. בחינה מחודשת מתבקשת גם לנוכח תגובת הפרקליטות, כי במהלך המשפט האזרחי התבררו דברים שלא עלו מחומר הראיות שאספה מח"ש. לאחר תשע שנים, ראוי כי נסיבות מותו של אל-סעדי יתבררו במלואן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ