ייבוש לצורכי נישול

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

מתחילת השנה הרסה ישראל 35 בורות מים של קהילות פלסטיניות, 20 מתוכן באזור חברון ובדרום הר חברון. ב 2011 הרסה ישראל 15 בורות לאגירת מי גשמים, ובשנה וחצי שקדמה לה - 29. במקרים רבים נהרסים בורות קדומים, ששימשו את אבותיהם של בני אותן קהילות, ובאחרונה הם שוקמו בסיוע אירופי. הבורות מלמדים על רצף התיישבותי פלסטיני הרבה מלפני 1948. בדרך כלל, הקהילות שבורות המים שלהם נהרסו נמצאות במרחק קצר מהתנחלויות ומאחזים בלתי מורשים, הנהנים מאספקה סדירה של מים. כמעט תמיד, המינהל האזרחי הורס באותה הזדמנות גם אוהלים, דירים ומחסני מזון.

המידע נסמך על נתוני אוצ'ה - משרד האו"ם לתיאום עניינים הומניטריים, עמותת רבנים לזכויות האדם והאגודה לזכויות האזרח. דובר מתאם הפעולות בשטחים לא ענה לשאלות "הארץ" מה מספר בורות המים שהרסה ישראל בשנתיים האחרונות ומדוע שיקום בור מים עתיק נחשב לעבירה. הוא כן הסביר ("הארץ" 7.12), ש"חפירת בורות מים, המהווים שינוי תשתיתי, מחייבת קבלת היתר בנייה כדין..." אבל מלכתחילה ישראל לא כללה בתוכניות המתאר שהכינה את הקהילות הפלסטיניות שתלויות היום בבורות מים, ולכן הן אינן יכולות לצפות להיתרי בנייה.

אי-חיבור קהילות פלסטיניות לתשתיות, הכרזה על שטחי אש נרחבים והריסת בורות המים הם חלק ממדיניות מכוונת מתחילת שנות ה 70. מטרתה להותיר מעט פלסטינים ברוב הגדה ("שטח סי" היום), לזרז את יישובו ביהודים ובכך להקל על סיפוחו לישראל.

האיחוד האירופי מתנגד למדיניות ישראל בשטח סי, המחבלת לדעתו בפתרון שתי המדינות. הוא מסתמך גם על המשפט הבינלאומי האוסר על הריסת מבנים, שתותיר אוכלוסייה מוגנת בלא מים ומזון ותאלצה לעקור ממקומה. גם בשל עקרונות מוסר בסיסיים, וגם כדי שלא לעלות על עוד מסלול-התנגשות עם ידידותינו, על ישראל לחדול מהריסת בורות המים החיוניים לקיומן של עשרות קהילות פלסטיניות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ