מי צריך להתפטר

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ח"כ אביגדור ליברמן - לא סגן ראש הממשלה, לא שר החוץ - הוא מושא כתב-האישום שהיועץ המישפטי לממשלה הודיע אתמול על הגשתו. היועץ יהודה וינשטיין בישר לפרקליטי ליברמן, ליו"ר הכנסת וליו"ר ועדת הכנסת - שני האחרונים חברים כליברמן ברשימת מועמדי "הליכוד ביתנו" לכנסת הבאה - כי החליט להעמיד את ליברמן לדין. לליברמן מיוחסות מרמה והפרת אמונים, בפרשה שתחילתה במסירת מידע סודי על החקירות נגדו והמשכה בשני מינויים של המוסר האדיב, השגריר בבלארוס שהתקדם למטה המדיני של ליברמן ולשגרירות בלטביה. 

מקומו של שר הנאשם בעבירה כזו, שהתרחשה בנסיבות הקשורות במישרין לכהונתו, אינו בממשלה. לא רק הנוהג מחייב התפטרות, אלא גם השכל הישר והמינהל התקין. עובד מדינה, אילו הואשם במרמה ובהפרת אמונים, היה נשלח הביתה. דין זה מוכרח לחול על נבחרי ציבור, ובשני העשורים האחרונים, מאז הסתבכו בפלילים השר אריה דרעי וסגן-השר רפאל פנחסי, ציפה כך גם בית-המשפט וציפייתו מיהרה להתממש.

יתכן שבבוא הזמן תצוץ שאלה אחרת, האם ומתי יכול ליברמן לחזור לממשלה, ולא רק להישאר בכנסת הנוכחית ולהיבחר לכנסת הבאה. זו תהיה שאלה משפטית, אם ליברמן יורשע, יידון למאסר וייקבע שיש קלון בעבירה, אך זו תהיה שאלה ציבורית אם ליברמן ייצא בזיכוי או בעונש קל ממישפטו ויישאר כשמעליו מרחף הפיקפוק שבהנמקת היועץ לסגירת תיקו. הנמקה זו מרשיעה את ליברמן ציבורית, גם אם היא נבלמת על סף הגשת כתב אישום. די בעובדות המפורטות בדברי היועץ ובעמדת פרקליט המדינה משה לדור לשלול מליברמן תמיכה ציבורית.

עו"ד יהודה וינשטיין לא הצליח לשכנע בהסבריו, מדוע באפריל 2011 החליט להעמיד את ליברמן לדין גם על הלבנת הון ועבירות חמורות נוספות, ועכשיו חזר בו. מערכת אכיפת-החוק היכתה את עצמה קשות בתיק ליברמן. מתחייבים בה בדק-בית, חשבון-נפש ובצמרת המערכת - גם מסקנות אישיות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ