מדינה בלי תקשורת - מאמר מערכת - הארץ

מדינה בלי תקשורת

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

החלטתו של דירקטוריון ערוץ 10 וחדשות 10 לפטר את כ-500 עובדי הערוץ ולפתוח בהליך לסגירתו צריכה להדאיג כל שוחר דמוקרטיה בישראל. אם מוסיפים לסכנת ההתרסקות של ערוץ 10 את הקשיים שבהם נתון ערוץ 2, את המצוקה החמורה של רוב העיתונים היומיים ואת איום הפיטורים המיידיים המרחף מעל ראשם של עובדי החדשות המקומיות, מצטיירת תמונה מבהילה של פגיעה אנושה בתקשורת החופשית בישראל. ישראל עם קומץ אמצעי תקשורת שיישרדו את המשבר, חלקם לא עצמאיים, תהיה מדינה אחרת, לא דמוקרטית בעליל.

הרושם הוא שלכך חותר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלא אהב בשנים האחרונות כמה מהתחקירים שפירסם ערוץ 10. אף שמנכ"ל משרדו, הראל לוקר, חתם על המתווה להצלת הערוץ, ושר האוצר אימץ אותו, נמנעת הממשלה מלהביא את ההסדר לחקיקה מהירה, עוד לפני תום השנה, תחילה בוועדת השרים ואחר כך במליאת הכנסת. בשבת בערב ביקש לוקר דחייה של 48 שעות בהוצאת מכתבי הפיטורים. אם לא ייעשה מאמץ של הרגע האחרון, אחד משלושת ערוצי הטלוויזיה המובילים בישראל עלול להיסגר. זהו מצב בלתי נסבל.

חברה בלי תקשורת בלתי תלויה, מגוונת ותוססת היא נחלתם של משטרים אפלים. הידלדלות התקשורת החופשית בישראל תגרום לכך שתחומים רבים לא יזכו לסיקור כלל, אחרים יזכו לסיקור מטעם. הביקורת על הרשויות תנוטרל ואולי אף תיעלם כליל, ישראל תאזין רק לקול אחד ¬ קולה של הממשלה. לא מדובר, אם כן, רק בגורלם של מאות ואולי אף אלפי העיתונאים שימצאו עצמם מובטלים ¬ עניין חמור לכשעצמו. מדובר בהחשכה של מידע והאפלה של ערכי יסוד. עם שני ערוצי טלוויזיה וכמספר הזה עיתונים יומיים אי אפשר לקיים תקשורת חופשית, ביקורתית, תחרותית ונשכנית; אי אפשר לדווח באורח חופשי ובלתי אפשרי לערוך תחקירים אמיצים, נשמת אפה של העיתונות. זוהי אם כן קריאה אחרונה לממשלה: יש למנוע את סגירת ערוץ 10.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ