מדינה בלי תקשורת

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ולפתוח בהליך לסגירתו צריכה להדאיג כל שוחר דמוקרטיה בישראל. אם מוסיפים לסכנת ההתרסקות של ערוץ 10 את הקשיים שבהם נתון ערוץ 2, את המצוקה החמורה של רוב העיתונים היומיים ואת איום הפיטורים המיידיים המרחף מעל ראשם של עובדי החדשות המקומיות, מצטיירת תמונה מבהילה של פגיעה אנושה בתקשורת החופשית בישראל. ישראל עם קומץ אמצעי תקשורת שיישרדו את המשבר, חלקם לא עצמאיים, תהיה מדינה אחרת, לא דמוקרטית בעליל.

הרושם הוא שלכך חותר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלא אהב בשנים האחרונות כמה מהתחקירים שפירסם ערוץ 10. אף שמנכ"ל משרדו, הראל לוקר, חתם על המתווה להצלת הערוץ, ושר האוצר אימץ אותו, נמנעת הממשלה מלהביא את ההסדר לחקיקה מהירה, עוד לפני תום השנה, תחילה בוועדת השרים ואחר כך במליאת הכנסת. בשבת בערב ביקש לוקר דחייה של 48 שעות בהוצאת מכתבי הפיטורים. אם לא ייעשה מאמץ של הרגע האחרון, אחד משלושת ערוצי הטלוויזיה המובילים בישראל עלול להיסגר. זהו מצב בלתי נסבל.

חברה בלי תקשורת בלתי תלויה, מגוונת ותוססת היא נחלתם של משטרים אפלים. הידלדלות התקשורת החופשית בישראל תגרום לכך שתחומים רבים לא יזכו לסיקור כלל, אחרים יזכו לסיקור מטעם. הביקורת על הרשויות תנוטרל ואולי אף תיעלם כליל, ישראל תאזין רק לקול אחד ¬ קולה של הממשלה. לא מדובר, אם כן, רק בגורלם של מאות ואולי אף אלפי העיתונאים שימצאו עצמם מובטלים ¬ עניין חמור לכשעצמו. מדובר בהחשכה של מידע והאפלה של ערכי יסוד. עם שני ערוצי טלוויזיה וכמספר הזה עיתונים יומיים אי אפשר לקיים תקשורת חופשית, ביקורתית, תחרותית ונשכנית; אי אפשר לדווח באורח חופשי ובלתי אפשרי לערוך תחקירים אמיצים, נשמת אפה של העיתונות. זוהי אם כן קריאה אחרונה לממשלה: יש למנוע את סגירת ערוץ 10.

תגובות