בנייה להכעיס

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

תוכניות הבנייה החדשות במזרח ירושלים, מעבר לקו הירוק, סוללות נתיב התנגשות עם הרשות הפלסטינית ועם מדינות המערב ובראשן ארצות הברית. התוכנית שאישרה בניית 1,500 דירות ברמת שלמה כבר חוללה משבר חמור ביחסים עם ארה"ב לפני שנתיים, וההחלטה לבנות בשטח E1 גררה גינויים בינלאומיים. נראה, שמשבר חדש ניצב בפתח. התוכניות, הכוללות בנייה מסיבית בדרום ירושלים, יותר משנועדו לספק פתרונות דיור מכוונות לסכל כל ניסיון לחלק את ירושלים בעתיד ולמנוע פתרון לסכסוך עם הפלסטינים.

בנייה מעבר לקו הירוק, בירושלים או בשטחים, היא בנייה פוליטית ואידיאולוגית, המנוגדת לאמנות בינלאומיות. בעבר התהדרה בנייה זו בתואר "תשובה ציונית הולמת" כששימשה כפעולת גמול על פעולות טרור. עכשיו היא בניית ענישה כלפי הרשות על שהעזה לבקש, וגם קיבלה, הכרה בינלאומית במעמד פלסטין כמדינה משקיפה באו"ם. ענישה כזאת תקל אולי את תסכול ראש הממשלה ועמיתיו מהימין שכשלו בזירה הבינלאומית, אך כמוה כענישה עצמית. ישראל ספגה את המפלה באו"ם לא רק בשל ההזדהות עם הפלסטינים, אלא גם ואולי בעיקר בגלל מדיניותה בשטחים, שקידשה את ההתנחלות בהם כ"סלע קיומה".

ענישה באמצעות בנייה היא בבחינת חרב פיפיות. אמנם במשך שנים התעלמו מדינות המערב ובהן ארה"ב מהבנייה בשטחים, אך בשנתיים האחרונות חלה תפנית ביחסן לבנייה. עכשיו לא רק ארגוני זכויות אדם ועמותות פרו-פלסטיניות מתגייסים להטלת חרם על ישראל, גם מדינות הנחשבות ידידותיות מוכנות לשקול צעדי ענישה כאלה נגד ישראל. בנייה להכעיס בשטחים בוודאי לא תסייע לשנות את נתיב הקרחון, אשר מרגע שיחל לנוע לא יתאפשר להחזירו לאחור.

טירוף הבנייה בשטחים מסמא את עיני הממשלה מלראות את האיום הנשקף למדינה ולאזרחיה מאובדן ידידי המדינה הספורים. לא מאוחר עדיין להתעשת ולנטרל את האיום ולהקפיא את תוכניות הבנייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ