פסילה פסולה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

החלטתה של ועדת הבחירות המרכזית לפסול את ח"כ חנין זועבי מבל"ד מהתמודדות בבחירות היא החלטה פסולה ושרירותית. זועבי היתה ח"כית פעילה ומוצלחת, וגם הצטרפותה למשט המחאה של המרמרה אינה עילה לפסילתה. היא מייצגת השקפות רווחות בציבור הערבי בישראל, גם אם לחלק מן הציבור היהודי הן נראות רדיקליות. להשקפות אלה צריך לתת ביטוי בכנסת. דמוקרטיה נבחנת ביחסה לדעות המיעוט, ופסילתה של זועבי היא פסילה של השקפת עולם לגיטימית ומבשרת הלך רוח מסוכן של הדרת הקול הערבי מהשיח הציבורי בישראל.

למרבה הצער, יש רבים, בכנסת ומחוצה לה, שאינם רוצים שקול זה ייוצג בבית הנבחרים. יש גם לא מעטים ששואפים למנוע את זכות הבחירה מערביי ישראל. ישראל לא תוכל להמשיך להתהדר בהיותה הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, אחד מנכסיה הגדולים ביותר, אם תיפסל מועמדותה של זועבי. חברי סיעת בל"ד מיהרו להודיע שאם תיפסל רשימתם לא תתמודד בבחירות. בכך ייווצר עוד מחסום מסוכן של ניכור בין ערביי ישראל למדינה.

החלטתה של ועדת הבחירות תעמוד בימים הקרובים למבחנו של בית המשפט העליון. היועץ המשפטי לממשלה כבר אמר את דברו נגד הפסילה. צריך לקוות שכמו בפעמים קודמות, גם הפעם יפסול בית המשפט את הפסילה וימנע את הנזק לדיוקנה של ישראל. אבל ריטואל הפסילה בכל מערכת בחירות צריך להיפסק. ועדת הבחירות, שמורכבת ברובה מפוליטיקאים, הפכה את דיוני הוועדה לדיונים פוליטיים ופופוליסטים. פסילת רשימה או מועמד לכנסת צריכה להישמר למקרים נדירים וקיצוניים ביותר. יש לשקול את העברת סמכויות הפסילה מידיה של ועדה לידי בית המשפט העליון, שבו יונחו כל השיקולים הפוליטיים בצד.

לח"כ זועבי שמורה הזכות לבטא בדרך הנראית לה את עמדותיה בכנסת, גם אם אלו לא נעימות לאוזני ישראלים רבים. בית המשפט העליון חייב עכשיו להבטיח זאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ