לפקודת הרבנים

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר מערכת

ראש הממשלה נרעש כולו מהתבטאויותיו של נפתלי בנט. "אצלי בממשלה לא ישב שר שתומך בסרבנות", אמר בהתייחסו למה שהתפרש כסרבנות של בנט לפקודה היפותטית לפנות יהודים. בנט מואשם שהניף "דגל שחור" מעל לפקודה כזאת, ובעקיפין, על כל פקודה שלא תזכה לתמיכת הרבנים.

סרבנות מצפון איננה עבירה בחברה ליברלית, שמתאפיינת בין היתר בכך שהיא מקבלת גם אמונות והשקפות שמנוגדות לקונסנזוס. קל וחומר כמשדובר בחברה מקוטבת, המתמרנת בין כיבוש וגזענות לבין שאיפתה להידמות למדינות נאורות. אבל בנט אינו פציפיסט מתייסר, שוחר שלום שאינו יכול לסבול עקירת אזרחים באשר הם, יהודים או ערבים. בנט בסך הכל משקף את הקונסנזוס שעל בנייתו טרחו נתניהו ובני דמותו האידיאולוגיים. הוא מייצג את השקפותיהם של מאות אלפי אזרחים שרואים במדינת המתנחלים את עילת קיומה של מדינת ישראל, ואלפי חיילים המאמצים את הרבנים כמפקדיהם. אלה הם אותם אזרחים שגאים מאוד גם בהתנהגותו עזת המצח של נתניהו כלפי העולם, ותומכים בסירובו לנהוג בשטחים הכבושים על פי אמות מידה בינלאומיות.

בנט ישיר יותר ואינו כבול לממלכתיות מזויפת. הוא קורא לדברים בשמם, וכשהוא מעניק קדושה שמימית לסרבנותו הוא מהווה איום אלקטוראלי על נתניהו. המתקפה עליו דווקא משורות הימין איננה באמת התנערות מעקרונותיו, כי אם גלגול עיניים. שהרי זה אותו ימין שהפך את המאחזים למקומות קדושים, ושמקדם את "תורת המלך" גם כשהוא מגנה אותה מן השפה ולחוץ, ובונה אלפי דירות בשטחים כפעולת עונשין נגד הפלסטינים. ביטוי הסרבנות של בנט, שכנגדו התאחדו לרגע ימין ושמאל כמוצאי שלל רב, הוא איום שולי. מסוכן ממנו בהרבה הוא העדפת הוראות הרבנים על פני החלטות הממשלה או פקודות הצבא, ועוד יותר מכך, מסוכנת מדיניות הגלישה לתהום שמנהלת הממשלה כשהיא מנתקת את המדינה מן העולם ומכשירה את הבנטיזם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ